szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Eltérően ítélték meg az orosz lapok csütörtöki kommentárjaikban az Oroszország és a Nyugat közötti kapcsolatok alakulásának kilátásait a grúz-dél-oszét konfliktus kapcsán.

A Nyezaviszimaja Gazeta című újság szerint lassan konkretizálódnak az Oroszország elszigetelésére vonatkozó nyugati fenyegetések. Az Egyesült Államok azzal bünteti Moszkvát dél-oszétiai fellépéséért, hogy a kongresszus elutasítja a Jackson-Vanick kiegészítés törlésére vonatkozó indítványt, ami gyakorlatilag lehetetlenné teszi Oroszország csatlakozását a Kereskedelmi Világszervezethez. Kanada pedig bejelentette az együttműködés minden vonatkozásának felülvizsgálatát, ezen belül a Shtokman gázmezőről érkező gáz fogadására a Gazprommal közösen építeni tervezett terminál ügyét.

A Konkurent című lapban azzal kapcsolatban, hogy a NATO felhagy az Oroszországgal való katonai együttműködéssel, az Orosz Tudományos Akadémia egyik vezető munkatársa úgy vélekedett: Oroszország válaszként erősíti a hadászati légierő járőrözését. A kutató hozzátette: az Egyesült Államokhoz való viszony kiéleződése veszélyezteti Moszkvának az amerikai szövetségesekhez – Japánhoz, Ausztráliához és Dél-Koreához – fűződő katonai kapcsolatait is.

A Novaja Gazeta című ellenzéki lap szerint a konfliktus azzal fenyeget, hogy ha nem is rombolja le teljesen, de komolyan károsítja a kapcsolatok azon hálóját, amelyet Oroszország az elmúlt 15 évben szőtt a nyugati világgal. A lap ugyanakkor rámutat: Nyugaton Oroszország elszigeteléséről beszélnek, de a kölcsönös függőségektől átszőtt mai világban nem lehet és nem szabad teljesen elszigetelni egy nagy és természeti kincsekben gazdag országot, sok függ azonban majd attól, hogy hogyan mászik ki a moszkvai vezetés abból a gödörből, amelybe beleesett.

"A háborúkat csak a múltban nyerték meg a csatamezőn, manapság a győztest és a vesztest szavazással állapítják meg, vagyis az a győztes, akinek több barátja van. Oroszország könnyedén elfoglalhatta volna egész Grúziát, Tbiliszit is beleértve, és eltaposhatta volna Miheil Szaakasvili rezsimjét, de nem tette. A Kreml azonban mégsem tudta meggyőzni a világot, hogy célja csupán a béke helyreállítása és Chinvali békés lakosságának védelme volt" – írta a lap.

A Vedomosztyi című üzleti lap mindezzel szemben úgy véli, hogy Oroszország pozíciói erősebbek, mint amilyennek látszanak. Ugyanakkor a kommentátor figyelmeztet: a NATO éles bírálata nyomán Oroszország számára nagy a csábítás, hogy az igazságtalanul megsértett fél pózába vágja magát, és becsapja maga mögött az ajtót. Hiba lenne azonban a NATO-val való együttműködés beszüntetése, hiszen a szövetség nem egységes, és sok nyugat-európai tagállama nem akar komoly konfliktust Moszkvával, s nem akarja erőltetni Grúzia felvételét a NATO-ba. "Felelős dél-oszétiai politikával Oroszország nem ad majd ürügyet elszigetelése híveinek" – írta a lap, s azoknak a projekteknek a folytatását sürgette, amelyek mutatják, hogy Oroszország a globális világ felelős játékosa.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A NATO figyelmeztet, Oroszország ugyancsak

A tettektől függ a NATO és Oroszország viszonyának alakulása - hangoztatta Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár kedden Brüsszelben, hozzátéve, egyelőre nem folytatható úgy a kapcsolat, mintha semmi nem történt volna. Moszkvát felszólították, de nem vette jó néven.

MTI Világ

Berlin: az orosz csapatokat vissza kell vonni

Németország elvárja, hogy Oroszország péntek éjfélig vonja ki csapatait grúz területről – közölte szerdán a német kormány szóvivője. Eközben az orosz vezérkari főnök helyettese arról beszélt, hogy a NATO támogatása újabb villámháborúra ösztönözhati Grúziát. Mindeközben Abházia és Dél-Oszétia függetlenségének elismerését kéri Oroszországtól.

MTI Világ

Nem bocsátottak meg az oroszoknak

Még nem jött el az ideje annak, hogy a csehek megbocsássanak az oroszoknak Csehszlovákia 1968. augusztus 21-i megszállásáért – vélte a megkérdezettek kétharmada abban a felmérésben, amelyet a prágai STEM közvélemény-kutató intézet készített a Hospodárské Noviny című tekintélyes napilap számára.