szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hat csecsen gyanúsítottat vett őrizetbe szerda reggel az osztrák rendőrség azzal a két héttel ezelőtti bécsi merénylettel kapcsolatban, amelynek áldozata egy csecsen politikai menekült volt.

Gerhard Jarosch, a bécsi tartományi ügyészség szóvivője közölte, hogy egyidejűleg házkutatásokat is folytattak különböző, négy tartományt érintő helyszíneken. Összesen tizenhat lakást, illetve épületet fésültek át.

Umar Iszrailovval január 13-án végeztek három lövéssel, fényes nappal a nyílt utcán az osztrák főváros Floridsdorf kerületében. Az áldozat valamikor a Moszkvához hű Ramzan Kadirov csecsen elnök belső köréhez tartozott, testőreként és hóhérlegényeként szolgált, ám dezertált, aminek következtében kegyvesztetté vált, és menekülnie kellett. Ausztriában kért menedékjogot, Floridsdorfban telepedett le három gyerekével és ismét várandós feleségével.

A merényletet ketten hajtották végre, az egyikük terepmintás dzsekijét azóta megtalálták, és DNS-mintát vettek róla. Nem sokkal a gyilkosság  után a rendőrség őrizetbe vett egy, a hatóságok előtt már régóta ismert csecsent, akiről feltételezik, hogy segített a tetteseknek a menekülésben. Az illető, aki Otto Kaltenbrunnere változtatta a nevét, elmondta, hogy az áldozatot árulónak tekintették, aki megérdemelte a halált. Szökése után ugyanis Iszrailov azzal vádolta a csecsen elnököt, hogy személyesen megkínozta őt, amiért fel is jelentette az Emberi Jogok Európai Bíróságán, de a keresetét eljárási okok miatt nem tudta végigvinni. Vádjait azonban tavaly megírta a The New York Times-ban.

Az ügyészségi szóvivő szerdán nem tudta megmondani, vajon az őrizetbe vettek között található-e a két feltételezett tettes, vagy csak bűntársakról van szó. Azt viszont leszögezte, hogy valamennyien csecsenek. Továbbra sem foglalt állást az illetően, hogy politikai gyilkosságnak tekintik-e az ügyet. "Erre nézve nincs semmilyen bizonyítékunk" - mondta Jarosch.

Az esettel mindazonáltal bő terjedelemben foglalkozik az osztrák sajtó. Kiderült, hogy az áldozat szerepelt azon a közel kétezer nevet tartalmazó, interneten is elérhető "halállistán", amelyet állítólag az orosz titkosszolgálat készített azokról a külföldön élő csecsenekről, akik ellen erőszakos cselekményeket - emberrablásokat vagy gyilkosságokat - terveznek. Az osztrák szövetségi alkotmányvédő és terrorelhárító hivatal (BVT) képviselője a Die Presse szerdai számában megerősítette, hogy a lajstromban megnevezettek közül többen az alpesi országban élnek menekültként.

A merénylet már eddig is fölöttébb kínos pillanatokat okozott az osztrák hatóságoknak. Sajtóértesülésekből kitudódott, hogy tavaly nyáron a BVT-nél önként feladta magát egy Artur K.-ként emlegetett ügynök, aki elmondta, hogy az "orosz kormány megbízásából" érkezett az országba, és az a küldetése, hogy visszavigye Csecsenföldre Iszrailovot, vagy ha nem megy, akkor ölje meg. Közölte azt is, hogy ha neki sem sikerül, Szlovákiában további két ember várakozik fedésben, hogy teljesítse a feladatot. Az ügynököt nem sokkal később kitoloncolták Ausztriából, felrakták a Moszkvára induló gépre.

Umar Iszrailov többször is védelmet kért a helyi hatóságoktól - legutóbb tavaly decemberben jelezte e-mailben, az a benyomása, hogy folyamatosan figyelik -, ám az osztrák szervek úgy ítélték meg, hogy a fenyegetettség nem elég "konkrét", következésképpen nem is intézkedtek. Ráadásul maga a belügyminiszter, Maria Fekter is "félretájékoztatásba" bonyolódott: beosztottai közlésével szöges ellentétben azt találta mondani, hogy azért nem nyújtottak védelmet Iszrailovnak, mert a családja elutasította a hatóságok felajánlását. Később kénytelen volt visszavonni kijelentését.

A sajtó becslése szerint hozzávetőleg húszezer, zömmel menedékjogért folyamodott csecsen él Ausztriában. Nagyon sokan közülük embercsempészek segítségével jutottak be az alpesi országba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Az orosz állam fájdalomdíjat fizet egy csecsen özvegynek

Ötvenezer euró fájdalomdíjat köteles fizetni az orosz állam az Emberi Jogok Európai Bírósága által meghozott csütörtöki határozat értelmében egy csecsen özvegynek, akinek férje nyomtalanul eltűnt a szakadár kaukázusi köztársaságban.

MTI Világ

Feleskették Kadirov csecsen elnököt

Ünnepélyesen beiktatták hivatalába Ramzan Kadirov Kreml-barát csecsen elnököt. Csecsenföld vitatott erős embere oroszul tette le az elnökiesküt, az Oroszországi Föderáció és a csecsen tagköztársaság alkomtányára, valamint a Koránra esküdve a gudermeszi rezidenciáján, nagy pompával lezajlott ceremónián, amelyen mintegy kétezer vendég vett részt.

Hét nap

Csecsen elnökváltás

Vlagyimir Putyin orosz államfő a 30 éves Ramzan Kadirov eddigi miniszterelnököt (képünkön) nevezte ki Csecsenföld köztársasági elnökévé. A legerősebb csecsenföldi milícia élén álló Kadirov - akinek apját, Ahmad Kadirovot 2004 májusában ölték meg függetlenségpárti csecsen merénylők - egyértelműen Putyin-pártinak vallja magát, miközben a valóságban Csecsenföld egyre nagyobb függetlenséget élvez.