szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Meghosszabbította grúziai katonai megfigyelőinek mandátumát csütörtökön az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ).

A tagországok teljes egyetértését igénylő döntés az ötvenhat államot átfogó szervezet bécsi székhelyű állandó tanácsában született. Az EBESZ legfőbb döntéshozó szervének közleménye szerint a fegyvertelen megfigyelők eredetileg február második felében lejáró megbízatása a mostani határozat értelmében június 30-ig szól.

A szervezet soros elnökségét betöltő Görögország külügyminisztere üdvözölte a tanács állásfoglalását. Dora Bakojannisz véleménye szerint a döntés tanúsítja, hogy valamennyi EBESZ-tagállam a kaukázusi térség stabilitásának megszilárdítására irányuló nemzetközi erőfeszítések fontos részének tekinti a szervezet helyszíni jelenlétét.

A katonai megfigyelők mandátumának meghosszabbításáról hozott határozat azonban nem érinti - legalábbis közvetlen módon nem - az egész EBESZ-misszió sorsát.

Az EBESZ mintegy 200 fős civil missziója 1992 óta működik Grúziában. Tevékenységét az 1994-es tűzszüneti megállapodás alapján nyolc katonai megfigyelő egészítette ki, ők tavaly nyárig a grúz-déloszét konfliktusövezetben, a tűzszüneti vonal két oldalán járőröztek. A kaukázusi háború kirobbanása után számukat kibővítették, és jelenleg 28-an tartózkodnak a térségben "technikailag" a misszió részeként: különleges megbízatásuk február 18-án járt volna le.

Oroszország tavaly év végén vétójával megakadályozta az EBESZ-jelenlét meghosszabbítását 2009-re. Moszkva azt követelte a szervezettől, hogy Dél-Oszétia és Abházia függetlenségét figyelembe véve ossza kétfelé a missziót. Mivel a tagállamoknak nem sikerült megállapodásra jutniuk a feltételekről - az állandó tanácsban csak konszenzussal születhetnek döntések -, a szervezet bejelentette, hogy kénytelen lesz kivonulni a területről. Jelenleg egyfajta patthelyzet áll fenn: az EBESZ-megbízottak még a helyszínen vannak, de mandátum hiányában tevékenységüket "szüneteltetik".

A szervezet elnöki feladatait ellátó görög külügyminiszter többször is értésre adta, hogy országa elkötelezett a misszió folytatása mellett, és február 18-ig igyekszik kidolgozni a teljes grúziai jelenlét fenntartásának konszenzusos feltételeit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Grúzia kész a kapcsolatfelvételre Oroszországgal

A grúz kormány lehetségesnek tartja, hogy helyreálljanak a kaukázusi konfliktus miatt megszakadt grúz-orosz diplomáciai kapcsolatok - mondta hétfőn az új grúz külügyminiszter egy orosz lapnak.

MTI Világ

Stratégiai partnerségi megállapodást Grúzia és az USA között

Stratégiai partnerségi megállapodást ír alá január elején Washingtonban Grúzia és az Egyesült Államok – jelentette be csütörtökön a grúz külügyminisztérium szóvivője. A megállapodást Grigol Vasadze grúz és Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter írja alá január 4-én.

Vélemény

Gázcsata, Gáza, Grúzia: civilizációk csetepatéja

Az Európát sújtó orosz-ukrán gázháború, a grúz és a gázai konfliktus igazolhatja Samuel P. Huntington civilizációk harcáról szóló értekezését. A multikulturalizmus és a politikai korrektség hívei „kulturális rasszizmusnak” tartják a gondolatot, hogy különböző kultúrkörök alapértékei kizárják egymást, a gyakorlatban összeegyeztethetetlenek. Így az egyik civilizációból a másikban való átlépés asszimilációt, hitünk, meggyőződésünk, értékeink legalábbis részleges feladását követeli. Ez nem faji előítélet, csupán annak kimondása, hogy a kultúraváltásnak ára van.

MTI Világ

Grúz ellenzék: Szaakasvili támaszpontokat ajánlott fel az USA-nak

Miheil Szaakasvili elnök grúz területeket készül az Egyesült Államok rendelkezésére bocsátani, katonai támaszpontok létesítése céljából - közölte az ellenzéki Grúz Munkáspárt csütörtökön. A tbiliszi kormány cáfolta a munkáspárt állítását.