szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megállapodást írt alá kedden Dohában a szudáni kormány és a nyugat-szudáni Dárfúr régió legerősebb fegyveres lázadócsoportja.

Hat évvel a véres dárfúri konfliktus kezdete után a kartúmi kormány és az Igazságosság és Egyenlőség Mozgalom (JEM) szándéknyilatkozatot, egyfajta előzetes megállapodást írt alá arról, hogy szélesebb értelemben vett béketárgyalásokat kezdenek a köztük közvetítő Katar állam fővárosában, Dohában.

Az Igazságosság és Egyenlőség Mozgalom fogolycserében is megegyezett a szudáni kormánnyal. Mindkét fél kötelezi magát a szándéknyilatkozatban a polgári lakosság kímélésére és védelmére, a dárfúri menekültek hazatérésének segítésére, illetve arra, hogy a jövőben nem akadályozzák a nemzetközi segélyszervezetek aktivistáit a segélyek célba juttatásában. Tűzszünetet nem kötöttek a felek. 

A JEM szóvivője visszautasította azokat a találgatásokat, amelyek szerint a dohai szándéknyilatkozat és a tervezett béketárgyalások voltaképpen csak arra szolgálnak, hogy elejét vegyék a Nemzetközi Büntetőbíróság főügyésze által népirtással vádolt Omar Haszan Ahmed el-Besir szudáni elnök elleni elfogatóparancs kiadásának.  

Más dárfúri  lázadócsoportok bojkottálták a dohai tárgyalásokat. Több is jelezte közülük, hogy semmiben sem érzi kötelezőnek magára nézve a dohai előzetes megállapodást. "A dohai egyezség kudarc, a dohai tárgyalássorozat időpocsékolás" - mondta például a Szudáni Felszabadító Hadsereg egy illetékese a francia AFP hírügynökségnek. 

A korábbi békeegyezségek mind meghiúsultak, nem utolsósorban éppen azért, mert nem minden érintett csoport vett részt a tárgyalásokon. Könnyen lehet, hogy ennek a mostaninak sem lesz folytatása, vagy legalábbis nem eredményez érdemi változásokat a helyszínen - vélik megfigyelők. 

A felek között közvetítő Hamad bin Dzsászim bin Dzsábir ász-Száni katari kormányfő mindenesetre hangsúlyozta az aláíráskor, hogy a megállapodás nyitva áll a többi lázadócsoport előtt is.  Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár "helyes irányba tett lépésként" üdvözölte a dohai egyezséget, és sürgette az ellenségeskedések mielőbbi beszüntetését.
    A dárfúri térség 2003 óta polgárháború színtere. A jobbára fekete-afrikai dárfúri törzsek küzdenek az ország arab többségét képviselő kartúmi kormány és a vele szövetséges arab lovas nomád milíciák ellen. Az ENSZ szerint 300 ezer ember halálát okozta eddig a konfliktus, és 2,7 millió embert kényszerített otthonának elhagyására. A menekültek zöme a szomszédos Csád területén telepedett le ideiglenesen. Kartúm tízezer halálos áldozatot ismer el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Politikai válság Szudánban

Politikai válságot okozott a szudáni kormányon belül a Nemzetközi Büntetőbírósággal (ICC) való együttműködés kérdése, és az afrikai országban még nagyobb felfordulást okozhat, ha az ICC népirtás és háborús bűnök elkövetése címén valóban vádat emel és elfogató parancsot ad ki Omar Haszan Ahmed el-Besir szudáni államfő ellen - jelentette ki csütörtökön a szudáni külügyminiszter.

MTI Világ

Visszavitték Szudánba az elrabolt európai turistákat

Egy magas rangú szudáni külügyi tisztviselő szerint visszavitték Líbiából Szudánba az egy hete Egyiptomban elrabolt 11 európai turistát és 8 egyiptomi kísérőjüket, és úgy tűnik, az egyiptomi határ felé tartanak.