szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Grúzia és Oroszország egyaránt a számára kedvező részeket emelte ki szerdán a tavalyi grúz-orosz háborúról szóló, régóta várt európai uniós (EU-) vizsgálati jelentésből.

Jóllehet a dokumentumot még nem tették közzé Szalome Szamadasvili, Grúzia EU-nagykövete újságíróknak nyilatkozva már úgy értékelte a jelentést: a grúz kormány által felhozott érvek bizonyítást nyertek, vagyis Grúzia egy másik ország (Oroszország) által a nemzetközi jog megsértésével indított agresszió áldozatává vált.


Vlagyimir Csizsov, az EU-hoz akkreditált orosz nagykövet viszont úgy vélekedett, hogy a nemzetközi vizsgálat megállapította Grúziának a háború kitöréséért viselt felelősségét.

A német hírügynökség szerint az EU független vizsgálata ellentmond a hivatalos grúz álláspontnak, de élesen bírálja Oroszország fellépését is annak aránytalan mértéke miatt.

A vizsgálati jelentés, amelynek megállapításait a sajtó már ismertette, egyebek között rámutat: nem lehet bizonyítani Tbiliszi azon állítását, hogy a grúz csapatok dél-oszétiai bevonulása előtt már egy nagyszabású orosz invázió volt kibontakozóban. A testület szerint nem volt indokolt a grúz tüzérség bevetése a déloszét főváros, Chinvali ellen.

A jelentés arra is kitért, hogy alapvetően jogszerű volt az orosz katonák bevetése védelmi szempontból a konfliktus első fázisában. Mindenesetre kérdéses, hogy az orosz csapatok későbbi előrenyomulása a grúz törzsterületekre "szükséges és arányos volt-e". Úgy tűnik, hogy az orosz katonai fellépés egy nagy része túlment az önvédelem "ésszerű határain". A tűzszüneti egyezmény után az orosz fél által elkövetett rombolások "semmiféle módon nem igazolhatók" - tették hozzá a jelentés szerzői.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Orosz-grúz pengeváltás a háború első évfordulója kapcsán

Oroszország konkrét lépéseket tesz annak érdekében, hogy megakadályozza Grúzia ismételt felfegyverkezését a tavalyi orosz-grúz háborút követően - jelentette ki csütörtökön, Moszkvában Grigorij Karaszin. Az orosz külügyminiszter-helyettes Szaakasvili grúz elnök azon kijelentésére reagált, mely szerint megállíthatatlan országa NATO-csatlakozása.

MTI Világ

Maradnak az EU katonai megfigyelői Grúziában

Az Európai Unió külügyminiszteri tanácsa hétfőn Brüsszelben meghosszabbította az EU tűzszüneti megfigyelőinek grúziai küldtetését, elhatározta, tanulmányozza az szomáliai átmeneti kormánynak biztonsági téren nyújtandó támogatás lehetőségét és szankciókat fogadott el a májusban újabb atomkíséretet végrehajtó Észak-Korea ellen.

MTI Világ

Provokációval vádolja Grúziát az orosz külügyminiszter-helyettes

Az orosz külügyminiszter-helyettes azzal vádolta meg Grúziát, hogy "provokációkra" készül a két ország közötti tavaly augusztusi fegyveres konfliktus közelgő első évfordulóján. Grigorij Karaszin egyúttal jelezte: Moszkva mindent megtesz annak érdekében, hogy gátat szabjon Tbiliszi "bosszúálló törekvéseinek".

MTI Világ

Moszkva keményen megfenyegette Grúziát

Grúzia kemény válaszra számíthat, ha folytatja provokációit Dél-Oszétia ellen - hangsúlyozza az orosz külügyminisztérium egy közleményben, amelyet moszkvai közlés szerint a genfi leszerelési konferencián tettek közzé szerdán.

MTI Világ

Saját gépeinek felét az orosz légvédelem lőtte le Grúzia felett?

A Moszkva által elismertnél több, összesen hat harci repülőgépet veszített az orosz hadsereg a Grúziával tavaly nyáron vívott villámháborúban, s szakértők szerint a gépek felét az orosz és a vele szövetséges déloszét légvédelem lőtte le véletlen "baráti tűzben" - írták pénteken orosz lapok, hozzátéve, hogy az orosz vezérkar ezt cáfolja.