szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A dalai láma mellett Václav Hável volt cseh államfő is kampányolt azért, hogy az idei Nobel–békedíjat a bebörtönzött kínai ellenzéki, az 54 éves Liu Hsziao-po kapja. Hável kiállása érthető, az emberjogi aktivista most éppen azért ül rács mögött, mert két éve az egykori csehszlovák ellenzéki fémjelezte Charta’77-hez hasonló kiáltványban sürgette Kínában a politikai szabadságjogok kiterjesztését, és bírálta az egypártrendszert.

A Pekingtől 500 kilométerre északkeletre, Csincsouban lévő börtönben, öt köztörvényessel összezárt, bűnözőnek tekintett Liu 1955-ben az északkeleti Csilin tartományban született, értelmiségi családban. A kulturális forradalom idején, 14 évesen apjával együtt Belső-Mongóliába küldték átnevelő mezőgazdasági munkára.

A Mao Ce-tung halálát követő politikai enyhülést kihasználva szülővárosa, Csangcsun egyetemén irodalmat tanult, és hat társával Ártatlan szívek néven költői csoportot alapított. Később Pekingben doktori címet szerzett és egyetemi tanár lett, publikációiban akkoriban szokatlan vehemenciával bírálta a kortárs kínai irodalmat.

Vendégtanárként oktatott Hawaii-n és Oslóban, 1989-ben pedig a New York-i Columbia Egyetemen. Ott érte a demokráciát követelő diákok pekingi demonstrációjának híre, és azonnal hazautazott. Rövid időn belül a Tienanmen téri tüntetők egyik ideológiai vezetőjévé vált, és a mozgalom békés, a reformok érdekében a hatalommal kiegyezésre törekvő irányzatát támogatta. Emiatt külföldi száműzetésben élő kínai ellenzékiek nyílt levélben a rendszerrel szembeni állítólagos puhasága miatt érdemtelennek tartják a Nobel-díjra.

Azt sem bocsátották meg neki, hogy 1988-ban egy hongkongi lapnak nyilatkozva úgy vélte, Kínának legalább 300 évi gyarmati megszállásra lenne szüksége, hogy gyökeret verjen a demokrácia.

A teljes szöveg a HVG Világ rovatában olvasható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Peking tovább bünteti Norvégiát a Nobel-békedíj miatt

Elmarad a norvég halászati miniszter szerdára tervezett hivatalos sanghaji találkozója kínai partnerével, amiért a norvég Nobel-békedíj Bizottság Liu Hsziao-po bebörtönzött ellenzékinek ítélte a kitüntetést - derül ki a South China Morning Post című hongkongi lap hétfői jelentéséből.

MTI / hvg.hu Világ

Kínai ellenzéki kapta a Nobel-békedíjat

A bebörtönzött Liu Hsziao-po ellenzéki aktivistának ítélték oda pénteken Oslóban az idei Nobel-békedíjat. A döntés feltehetően kiváltja Peking haragját, a kínai vezetés ugyanis bűnözőnek tekinti Liut. Egyes hírek szerint a kitüntetett férfi feleségét a díj kihirdetése után kínai rendőrök keresték fel.

MTI Világ

Őrizetbe vették a kínai Nobel-díjas feleségét

A kínai hatóságok őrizetbe vették az idei Nobel-békedíjjal kitüntetett, ellenzéki Liu Hsziao-po (Liu Xiaopo) feleségét - állította vasárnap este egy, az emberi jogokat védelmező amerikai szervezet.

MTI Világ

Elzárták a Nobel-békedíjas feleségét a látogatók elől

Nem találkozhattak norvég diplomaták a múlt héten Nobel-békedíjjal kitüntetett Liu Hsziao-po (Liu Xiaobo) kínai másként gondolkodó feleségével, Liu Hsziával (Liu Xia) Pekingben - erősítette meg a norvég nagykövetség szóvivője szerdán.