szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kína kész magára hagyni Észak-Koreát, és hajlandó elfogadni a két Korea egyesítését - derül ki a WikiLeaks oknyomozó portál által kiszivárogtatott bizalmas amerikai dokumentumokból.

Kína kazahsztáni nagykövete tavaly egy vacsorán felfedte, hogy hazája számára az észak-koreai atomprogram "nagyon kellemetlen". "Kína reméli, hogy hosszú távon a két ország békésen egyesül, de arra számít, hogy rövid távon még külön marad" - mondta Cseng Kuo-ping (Cheng Guoping) a kazahsztáni amerikai nagykövet, Richard Hoagland egyik távirata szerint, amelyet a The Guardian című brit napilap hozott nyilvánosságra.

Peking szerint Észak-Korea "túl messzire ment" azáltal, hogy végrehajtott egy második kísérleti atomrobbantást is, és hogy kísérletképpen elindított egy rakétát - árulta el egy meg nem nevezett amerikai diplomatának egy szintén névtelen kínai diplomata egy olyan dokumentum szerint, amelyet a The New York Times tett közzé. "Kínai tisztségviselők jelezték észak-koreai kollégáiknak Peking elégedetlenségét Phenjannal, és nyomást gyakoroltak rájuk abból a célból, hogy Észak-Korea térjen vissza az atomprogramja leszereléséről szóló hathatalmi tárgyalásokhoz, de sajnos ez a tiltakozás hatástalan maradt. Az Egyesült Államok az egyetlen, amely haladást tud elérni ezeken a tárgyalásokon" - mondta a kínai az amerikainak.

A The Guardian hozta nyilvánosságra azt a dokumentumot is, amely szerint az akkori dél-koreai külügyminiszter-helyettes, Csun Jung Vu kijelentette: "Kínának jóval kevesebb befolyása van Észak-Koreára, mint az emberek gondolnák. Pekingnek semmi kedve sincs gazdasági ösztönzőket alkalmazni Phenjannal szemben politikája megváltoztatása céljából, és az észak-koreai vezetők tudják ezt."

A külügyminiszter-helyettes azt mondta az Egyesült Államok szöuli nagykövetének: Kína immár nem tekinti Észak-Koreát "hasznos és megbízható" szövetségesnek. Észak-Korea "gazdaságilag már összeomlott", és vezetője, Kim Dzsong Il halála után "politikailag is össze fog omlani", amit Kína nem lesz képes megakadályozni.

A The Guardian szerint a WikiLeaks birtokába került dokumentumokból a többi között kitűnt az is: Washington számos alkalommal szóvá tette Pekingnél, hogy Észak-Korea Kína területén át szállít rakétaalkatrészeket Iránba.

A portál által kiszivárogtatott diplomáciai jelentések közül legalább tíz arra hívta fel a figyelmet, hogy Észak-Koreából Iránba tartó, ballisztikus rakéták alkatrészeit tartalmazó szállítmányok akadálytalanul haladnak át Pekingen - írta a brit lap.

Friss híreink a WikiLeaks kiszivárogtatásairól »

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

WikiLeaks: Clinton lemondását követeli Chávez

Hillary Clinton amerikai külügyminisztert lemondásra szólította fel Hugo Chávez venezuelai elnök, miután a WikiLeaks oknyomozó portál bizalmas amerikai diplomáciai iratokat hozott nyilvánosságra.

Hírszerző/FH Világ

WikiLeaks: veszélyes csempészek szabadon engedésére adott utasítást Karzai

A legfrisseb WikiLeaks-kiszivárogtatások szerint az afgán elnök több alkalommal is veszélyes bűnöző és drogcsempész szabadon engedését rendelte el az elmúlt három évben. A közzétett titkos, amerikai diplomácia iratok szerint amerikai tisztségviselők figyelmeztették Hamid Karzait és igazságügyi miniszterét emiatt.

hvg.hu Világ

Céges titkokat tesz közzé a WikiLeaks

Egy nagy amerikai bank belső adatainak kiszivárogtatására készül jövő év elején a WikiLeaks – olvasható abban az interjúban, amelyet az oldal alapítója, Julian Assange adott a Forbes magazinnak. A több tízezer banki dokumentum nyilvánosságra hozatala Assange szerint vizsgálatokat és reformokat indíthat majd el.