szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tűzoltók igyekeznek megfékezni az újabb tüzet, amely helyi idő szerint szerda reggel (közép-európai idő szerint kedd éjszaka) lobbant fel a japán fővárostól északra fekvő Fukusima-1 atomerőmű 4-es reaktorában - jelentette az NHK japán televízió. A fűtőelemek jelentős része károsodott az erőmű két reaktorában történt robbanások következtében az erőművet üzemeltető tokiói elektromos művek közlése szerint.

Egyelőre nem lehet tudni, hogy mi okozta az újabb tüzet a Fukusima-1 atomerőmű 4-es reaktorában. Előző nap ugyanennek a 4-es blokknak az üzemanyag-tározójában keletkezett tűz, melynek következtében radioaktív szivárgás lépett fel.

A fűtőelemek jelentős része károsodott Japánban az atomerőmű két reaktorában - közölte az üzemeltető, a tokiói elektromos művek. Az egyes blokkban az üzemanyag-kazetták 70 százaléka, a kettes reaktorban egyharmaduk sérülhetett a túlhevülés következtében. A sérülés jellegéről nem lehet tudni biztosat - közölte az atomenergia-felhasználás biztonságát felügyelő hatóság. A fűtőelemek részben megolvadhattak, de ki is lyukadhattak - fűzte hozzá Ohgoda Minoru szóvivő.

A tengerparti komplexumban a pénteki szökőár következtében megszűnt az áramellátás, ezért leállt a hűtési rendszer. Tartani lehet tőle, hogy emiatt magolvadás következett be, vagyis cseppfolyóssá váltak a fűtőrudak. Ez esetben urán és az egészségre súlyosan káros más hasadóanyagok kerülhettek a környezetbe.

Az elmúlt napokban a Fukusima-1 erőmű három reaktorában is robbanás történt. Kedden és szerdán tűz ütött ki a négyes reaktorban, ezeket hírek szerint sikerült eloltani, de kedden radioaktív anyag került a szabadba, és az erőmű környékén, illetve onnan délre átmenetileg jelentősen megemelkedett a radioaktív sugárzás szintje.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Nukleáris vészhelyzet Japánban – óráról órára

A Japánban valaha mért legnagyobb, 9-es erősségű földrengés rázta meg március 11-én a szigetország északkeleti partvidékét, a rengés után pedig hatalmas szökőár öntötte el a part menti településeket. A katasztrófa során megsérült a fukusimai atomerőmű több reaktora is, két reaktorépületben robbanás történt és több alkalommal tűz ütött ki. Az erőmű dolgozói megpróbálják elkerülni a nukleáris katasztrófát. Kövesse az eseményeket percről percre a hvg.hu-n!

MTI Világ

Japán földrengés: a mért sugárzás töredéke rákot okoz

A nukleáris veszély "rendkívül nagy" Japánban, ahol több atomreaktorban súlyos baleset történt - közölte kedden Alain Juppé francia külügyminiszter, miután a G8-ak párizsi tanácskozása keretében beszélt japán hivatali kollégájával.

MTI Világ

A külügy Ivate, Mijagi és Fukusima elhagyását javasolja

A Külügyminisztérium fenntartja korábbi álláspontját, azaz felhívja a Japánban, az Ivate, Mijagi, Fukusima prefektúra területén tartózkodó magyar állampolgárokat, hogy fontolják meg e körzetek elhagyását tömegközlekedési eszközökkel vagy a rendelkezésükre álló bármely más módon a helyzet teljes normalizálódásáig - közölte a tárca kedden.