szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tajvan elhalasztja az amerikai Black Hawk helikopterek és a Patriot légvédelmi rendszerek vásárlását az Egyesült Államoktól - közölte tajpeji források alapján a South China Morning Post című hongkongi lap szerdai online kiadásában.

A vásárlás része a Peking által korábban hevesen kifogásolt 6,4 milliárd dolláros üzletnek, ám a legfrissebb hírek arról számolnak be, hogy a szállítás költségvetési problémák, illetve más információk szerint késedelmes szállítás miatt egyelőre elmarad. A helyi törvényhozás védelmi bizottságának a kormányzó Kuomintang Párthoz tartozó egyik  képviselője azt mondta, hogy a jelen helyzetben vagy az új fegyverzet szállításának, vagy a jelenleg folyamatban lévő programok finanszírozásának halasztásáról kellett dönteniük - költségvetési okokból. A hat Patriot légvédelmi rendszer beszerzését eredetileg 2014-re tervezték, s ezt három évvel kitolták. A Black Hawk helikopterek 2016-ban érkeztek volna Tajvanba, míg a friss döntés értelmében a határidő 2019-re, vagy 2020-ra módosul.

A tajvani védelmi tárca szóvivője ugyanakkor azt állította, hogy a halasztásra nem költségvetési korlátok miatt kerül sor, hanem az amerikai szállítók csúsznak a megrendelés teljesítésével. A tajvani Patriot légvédelmi rendszereket a Lockheed Martin, míg a Black Hawk helikoptereket a Sikorsky Aircraft gyártja. Előbbi az AP amerikai hírügynökségnek azt állította, hogy a gyártásban nincs fennakadás, míg az utóbbi nem nyilatkozott, mondván, hogy kormányközi fegyvereladási megállapodásról van szó.

Tajvani kormányzati tisztségviselők szerint a több milliárd dolláros költségvetési hiány következtében veszélybe kerülhet az a terv is, amely szerint a hadsereg 2015-ig teljes mértékben önkéntes szolgálatra kíván átállni. A mintegy 23 milliós sziget éves védelmi költségvetése megközelíti a 13 milliárd dollárt. A Pentagon által már 2008-ban az amerikai Kongresszus elé terjesztett fegyvereladási keretszerződést 2009-ben hagyta jóvá az Obama-kormányzat. Ebben a Patriot típusú rakétaelhárító rakéták és Black Hawk helikopterek mellett információ-elosztó rendszerek és Osprey Class típusú aknakereső hadihajók is szerepelnek.

A Kínai Népköztársaság (KNK) területe részének tekinti Tajvant, s az "egy Kína" elv elismerésével ezt fogadja el az összes, a KNK-val diplomáciai kapcsolatban álló ország is. Peking a korábbi kínai-amerikai megállapodásokkal ellentétesnek tartja a tajvani fegyvereladásokat, s a belügyeibe való beavatkozásnak, biztonsági veszélyforrásnak tekinti azokat.

A 6,4 milliárd dolláros üzlet bejelentését követően súlyos bizalmi válság keletkezett a kínai-amerikai katonai kapcsolatokban, Peking leállította Washingtonnal tervezett katonai programjait, felfüggesztette a szakmai látogatásokat. A helyzet csak Robert Gates amerikai védelmi miniszter idén januári pekingi látogatásával, majd az áprilisban tartott kínai-amerikai katonai bizalomerősítő egyeztetésekkel kezdett enyhülni. E folyamat részeként május 15-én az Egyesült Államokban kezd hivatalos látogatást Csen Ping-tö (Chen Bingde), a kínai hadsereg vezérkari főnöke.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Titokban egyeztetett Barroso és Merkel

A legnagyobb titoktartás közepette Görögországról egyeztetett szerda délután az Európai Bizottság elnöke és a német kancellár. José Manuel Barroso és Angela Merkel találkozójáról semmit nem közöltek, mégis kiszivárgott, hogy elsősorban Görögországról, másodsorban Portugáliáról volt szó.

MTI Világ

Obama vaskos előnyt szerzett republikánus vetélytársaival szemben

Az amerikaiak 45 százaléka gondolja úgy, hogy Barack Obama elnököt jövőre újraválasztják, ami 10 százalékos növekedés a tavaly novemberi kongresszusi választások küszöbén mért adatokhoz képest - állította a Reuters/Ipsos szerdán Washingtonban nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatása.