szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarországot nem érinti komolyan a Líbiából érkező menekültáradat, de kiveszi a részét az EU közös felelősségvállalásából - mondta Ambrus Ágnes, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) magyarországi részlegvezetője.

Az UNHCR által a menekültek június 20-i világnapja alkalmából szervezett találkozón Ambrus Ágnes közölte: a kormány az észak-afrikai helyzettel összefüggésben májusban elfogadott egy határozatot: a belügyminisztert bízta meg egy szolidaritási program kidolgozásával, amelynek keretében más uniós tagállamba érkező menekülteket fogadnának be Magyarországra.

Véleménye szerint ez biztosan csak kevés menekültet jelent. Mint kifejtette, Magyarországon még nincs kidolgozott áttelepítési mechanizmus, arra az esetre, amikor egy olyan országból érkeznek a menekültek, ahol már biztonságban voltak, csak annyira sokan, hogy az őket először befogadó ország egyedül nem képes kezelni a helyzetet. Hasonló történt 1956-ban, amikor a levert forradalom után Ausztriába érkeztek tömegesen a magyar menekültek, és onnan később más országokba jutottak tovább - tette hozzá.

Az észak-afrikai krízis olyan időszakban alakult ki, amikor az európai országokban csökkent a menedékkérők és az illegális bevándorlók száma. Az észak-afrikai menekültek áttelepítése azonban csak felszíni megoldás, azokat a konfliktusokat kellene rendezni, amelyek a menekülteket a hazájuk elhagyására kényszerítik - mutatott rá. Az EU képes megoldani a líbiai menekültek problémáját - jelentette ki -, a kialakult helyzet inkább "a mindennapos politikai együttműködés próbája", újfajta feladatot jelent a tagállamoknak. 

Emlékeztetett: az EU 2012-ig szeretné létrehozni az egységes menekültügyi rendszert, ez normarendszer lenne, amely a menekültekkel kapcsolatos kérdések nagy részét lefedné. Uniós elnöksége alatt Magyarország hozzájárult ennek a rendszernek a kidolgozásához, és a következő, lengyel elnökséggel is együttműködhet az ügyben - közölte. Hangsúlyozta, hogy Magyarországnak a tagállamok között egyedülálló tapasztalata van a menekültügyben, mert kevés olyan ország van, amelynek egy szomszédos államból tömegesen érkező menekültáradattal kellett szembesülnie. 1993-1994-ben a volt Jugoszlávia területéről érkezett emberek 32-33 táborban éltek az ország területén - idézte fel.

Szíriai menekülttábor Törökországban.
AP
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!