szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ellenzék nagy megdöbbenésére enyhítené az ország eddigi szigorú abortusztörvényét a nemrég hatalomra került, a mérsékelt politikai iszlámot képviselő marokkói kormánypárt - adta hírül a The New York Times című amerikai napilap internetes oldala.

Az Igazság és Fejlődés Pártját vezető kormányfő, Abdeliláh Benkirán egyik bizalmasa múlt héten adott interjújában megerősítette az arról szóló sajtóértesüléseket, hogy a miniszterelnök támogatja a művi terhesség-megszakításról szóló jogszabály lazítását célzó kezdeményezést. Musztafa Halifi leszögezte: a kormánynak foglalkoznia kell a kérdéssel, tekintettel az illegális abortuszok rohamosan növekvő számára és a férjezetlen anyák kilátástalan helyzetére. Az előző kabinet társadalmi és családügyi minisztere által kidolgozott javaslat szerint erőszak és vérfertőzés esetében lenne lehetőség a magzat elhajtására.

A kormány szándéka meglepte az ellenzéket, hiszen a Benkirán vezette politikai erő választási győzelme előtt rendkívül szigorú álláspontot képviselt minden erkölcsi kérdésben, például hevesen tiltakozott Elton John 2010-es marokkói fellépése ellen a brit énekes homoszexualitása miatt.

Marokkó még így is az egyik legliberálisabb országnak számít az arab világban. Abortuszra a hatályos marokkói jogszabály szerint akkor van lehetősége egy várandós nőnek, ha a terhesség az életét vagy egészségét veszélyezteti, és házastársa is beleegyezik az orvosi beavatkozásba. Házasságon kívül fogant gyermeket nem lehet elvetetni, ezért sok nő titokban szakíttatja meg nem kívánt terhességét - derül ki a cikkből.

Egy 2008-as tanulmány szerint - amely a legfrissebb a témában - naponta 600 abortuszt hajtanak végre az észak-afrikai országban. Safik Sraibi nőgyógyász professzor szerint ez a szám azonban sokkal magasabb, ha beleszámolják az otthon elvégzett terhesség-megszakításokat is.

Ajsa es-Sanna, a nők jogait védő ismert marokkói aktivista azonban úgy véli: az abortusztörvény lazítása nem jelent megoldást a férjezetlen anyák problémájára. A Solidarité Féminine nevű civil szervezet vezetője szerint első lépésben azt a jogszabályt kellene végre eltörölni, amely bünteti a házasság előtt nemi életet élő nőket, ezen felül a gyermekek jogait elutasító törvényt mielőbb hatályon kívül kell helyezni. Utóbbi "lehetőséget teremt" ugyanis a családon belüli büntetlen erőszakra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!