szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szeptember elején kerülhet sor az előre hozott parlamenti választásokra Hollandiában - közölték kedden több holland párt képviselői. A parlament jelenlegi ülésszakának júniusi befejeztéig már nincs lehetőség a voksolás kiírására, miután a törvényhozás többsége nem támogatja a szavazás mielőbbi megtartását. A legvalószínűbb időpont szeptember 5-e.

A 150 fős törvényhozás legnagyobb, 30 fős ellenzéki frakciójával rendelkező szociáldemokrata Munkapárt (PvdA) korábban azt akarta, hogy június 27-én tartsák meg a választásokat, de keddre visszavonta ezen követelését. A választások júniusi megtartását Geert Wilders 23 mandátummal rendelkező, s a jobbközép kisebbségi koalíciót korábban kívülről életben tartó szélsőjobboldali Szabadságpártja (PVV) sem támogatta.

Gazdasági körök és Mark Rutte korábbi miniszterelnök - jelenlegi ügyvezető kormányfő - pártja, a liberális Néppárt a Szabadságért és a Demokráciáért (VVD) a választások mielőbbi megtartását sürgette, azzal érvelve, hogy az országnak stabil politikai vezetésre van szüksége az elkerülhetetlen takarékossági intézkedések bevezetéséhez.

A holland parlament keddi ülésén a választások időpontja mellett az ország gazdasági helyzetéről vitáztak a képviselők. Hollandiának április 30-áig kell bemutatni az Európai Uniónak 2013-as előzetes költségvetési tervezetét, s arra is választ kell adnia, hogy hogyan tervezi a bruttó nemzeti termékhez (GDP) viszonyított 3 százalékos uniós határérték alá terelni idei államháztartási hiányát, amely mostani előrejelzések szerint kiigazítások nélkül elérheti a 4,6 százalékot.

A recesszióba süllyedt Hollandia a költségvetési szigor elmaradásával nemcsak az EU-val kerülhet szembe. Hitelminősítő intézetek jelezték, hogy kiemelt figyelemmel követik a hágai eseményeket, s a jelenleg AAA-besorolású ország leminősítése is szóba került, amely lépés a hitelfelvétel megdrágításával további államháztartási nehézségeket okozna Hágának.

A baloldali ellenzéki pártok azt állították, készek tárgyalni a takarékossági intézkedésekről, de azt is hangsúlyozták, hogy a megszorítások és adóemelések többet ártanának, mint használnának a gyengélkedő holland gazdaságnak. Jan Kees de Jager pénzügyminiszter hétfőn azt mondta, hogy a kormány a politikai válságtól függetlenül benyújtja a parlamentnek a 3 százalék alá szorított hiánnyal számoló költségvetést.

Mark Rutte holland miniszterelnök és kabinetje hétfőn mondott le, miután nem tudott megállapodásra jutni a költségvetés csökkentéséről a Szabadságpárttal, amely elégedetlen volt az úgymond "Brüsszelnek kritikátlanul fejet hajtó" takarékossági politikával. Egyes sajtójelentések szerint Wilders elégedett volt a két hete folyó költségvetési tárgyalásokon elértekkel, de nem akart szembeszállni pártja euroszkeptikusaival, akik viszont nem voltak hajlandóak engedményeket tenni Brüsszelnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!