szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Lemondott hétfőn Waldemar Pawlak lengyel gazdasági miniszter, aki egyben a miniszterelnök-helyettesi tisztséget is betöltötte, miután a politikust a hétvégén leváltották a kisebbik koalíciós párt, a Lengyel Parasztpárt éléről.

A Lengyel Parasztpárt a Polgári Platformmal alkot liberális jobbközép koalíciós kormányt. Pawlak helyére a párt szombati kongresszusán választották meg Janusz Piechocinskit. Az új elnök jelezte: ő maga nem akar miniszteri széket a kormányban, de a pártja nem bontja fel a koalíciós szerződést. Piechocinski egyben arra kérte Pawlakot, hogy ne távozzon a gazdasági minisztérium éléről, Tusk kormányfőt pedig arra, hogy ne fogadja el a politikus lemondását.

A parasztpárt új elnökének kritikája szerint a párt túl gyenge tagja volt a kormánynak és nem vett részt érdemben a döntéshozatalban. Piechocinski éppen azzal az ígérettel került az elnöki székbe, hogy markánsabban képviseli majd a párt érdekeit.

Pawlak egy hétfői sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: "azért váltottak le, mert én kerültem a középpontba, mint a kormányzati tevékenység felelőse". Fontos, hogy egy olyan politikus legyen a miniszterelnök-helyettesi székben, akit teljes mértékben támogat saját pártja - tette hozzá.

A lengyel kormány az elmúlt évek gazdasági sikerei után a költségvetési egyenleg javítására törekszik. Részben a 2012. évi, lengyel-ukrán közös rendezésű labdarúgó Európa-bajnokság jelentős beruházásai miatt a lengyel államháztartási hiány 2010-ben a GDP 7,9 százalékát, 2011-ben 5,0 százalékát tette ki. A Tusk-kormány - a brüsszeli bizottság számításai szerint - idénre már 3,4 százalékra, jövőre pedig 3,1 százalékra mérsékli a GDP-arányos hiányt.

A bejelentett megszorítások azonban rontják a lengyel gazdaság növekedési kilátásait. Az Európai Bizottság számításai szerint idén csupán 2,4 százalékkal, jövőre pedig 1,8 százalékkal nőhet a lengyel GDP az előző két évben tapasztalt, 4 százalék körüli bővülési ütem után.

Pawlak a hétfői sajtótájékoztatón elmondta: Lengyelország számos kihívás elé néz, többek között el kell érnie, hogy ne csökkenjenek jelentősen az Európai Uniótól kapott kohéziós támogatások. "Ez hatékony, felelős, gyors tetteket követel. Lengyelországnak stabilitásra van szüksége" - tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!