szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa jóváhagyta csütörtökön a mali katonai beavatkozás tervét, amelynek alapján egy afrikai vezetésű nemzetközi erő nyújt támogatást az ország hatóságainak az ország északi része felszabadításához az iszlamista szélsőségesek uralma alól.

A testület ideiglenesen egy egyéves időszakra adta meg az engedélyt a katonai beavatkozáshoz, azonban feltételül szabta, hogy előbb haladjon a belpolitikai megbékélési folyamat, rendezzenek választásokat, állítsák helyre az alkotmányos rendet, valamint építsék újjá a márciusi katonai hatalomátvétel miatt megrendült hadsereget az országban.

Az egyhangúlag elfogadott határozat szerint az országegyesítő beavatkozás előkészítésének két nyomon kell haladnia, politikain és katonain. A BT-tagországok hangsúlyozzák, hogy mielőtt a nemzetközi erő megkezdené hadműveleteit, további katonai tervezés szükséges. Azzal a kéréssel fordultak Ban Ki Mun főtitkárhoz, hogy még a hadműveletek kezdete előtt "erősítse meg a tanács elégedettségét a katonai tervvel".

Hervé Ladsous, az ENSZ főtitkárának békefenntartásért felelős helyettese nemrég azt mondta: nem számít arra, hogy a hadművelet 2013 szeptembere előtt elkezdődhet.

A terv elfogadását Franciaország és az Egyesült Államok hosszú alkudozása előzte meg, ugyanis utóbbi kételkedett abban, hogy egy afrikai országok adta katonai erő végre tudja hajtani a tervezett hadműveletet. A terv kezdeményezője az Afrikai Unió és a ECOWAS nyugat-afrikai gazdasági szervezet volt, az ENSZ-határozat előkészítője pedig Franciaország.

A márciusi katonai puccs okozta hatalmi űrt kihasználva tuareg lázadók a velük szövetséges iszlamistákkal együtt ellenőrzésük alá vonták az ország északi részét, egy Franciaország nagyságú területet. Azóta ott gyakorlatilag az iszlamisták uralkodnak, akik bevezették az iszlám törvénykezést, a saríát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!