szerző:
Csehszlovák Kém
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

"Tisztában vagyok azzal, hogy személyes életem hullámvölgyei milyen feszültséget jelentenek a cseh politikában és az ODS-en belül, ahova 1991-ben csatlakoztam, és amelyet alelnökként, az elmúlt években elnökként is szolgálhattam" – nyilatkozta vasárnap este rendkívüli sajtótájékoztatóján Petr Nečas leköszönő cseh miniszterelnök. Néhány órával korábban varsói útján még olyan nyilatkozatot adott ki: meggyőződése, hogy pártján belül a többség támogatását élvezi. Arról, hogy rosszul mérte fel helyzetét, tanúskodott nemcsak az ODS több megyei elnökének felháborodott nyilatkozata, de az a tény is, hogy néhány órával később, vasárnap este Nečas közölte: hétfőn beadja lemondását.


A hosszú évek óta a Polgári Demokrata Párt (ODS) alelnöki posztját betöltő, negyvennyolc éves Petr Nečas politikai karrierje röviddel a 2010-es csehországi országgyűlési választások előtt vett éles fordulatot. Akkor Nečas képes volt villámgyorsan helyettesíteni a botrányt botrányra halmozó Mirek Topolánek akkori ODS vezetőt, és ő vezette a pártot a választási kampány idején, amelynek fő jelszava így hangzott: „Nem  fogom tolerálni a korrupciót sem a kormányban, sem az ODS-ben!” Václav Klaus 2010 júniusában Nečast bízta meg kormányalakítással, noha a választásokon a szociáldemokraták diadalmaskodtak.

Petr Nečas

Petr Nečas 1964. november 19-én született Uherské Hradište városában. Brünnben a mai Masaryk Egyetemen tanult fizikát. Később a Teslánál fejlesztőként dolgozott (Rožnov, 1988-1992). Eközben belépett a Polgári Demokraták Pártjába (1991. október), 1999-től a párt alelnöke, 2004-2006 között a párt első alelnöke. A cseh parlament munkájában 1992-től vett részt, a kilencvenes évek közepén egy rövid ideig a honvédelmi miniszter első helyettese, 2006. szeptembertől 2009 májusáig a Topolánek-kormány munkaügyi minisztere és miniszterelnök-helyettese. 1986-ban kötött házasságot, négy gyermeke van. Ezen a héten bejelentette, elválik.

A polgári demokraták ugyanabban a hónapban erősítették meg a pártelnöki székben, Nečas pedig, a mostani események fényében meglehetősen izgalmasan hangzó, "pan Čisty", azaz "a Tiszta úr" becenevet kapta. Az új pártelnök a meglehetősen korrupt cseh politikában feltűnő hírnevét annak a ténynek köszönhette, hogy 1999-től folyamatosan a párt vezetésében dolgozva, nevét soha, egyetlen botránnyal nem hozták összefüggésbe. A legerősebb jobboldali cseh párt Nečas pozitív hírnevét kihasználva próbált meglehetősen lelakott renoméján javítani.

A 2010-es választások után Nečasnak sikerült a modern cseh történelem látszólag legerősebb kormánykoalícióját összerakni. A Polgári Demokraták, a TOP09 és a Közügyek (VV) koalíciója kényelmes többséggel – 118 képviselő – rendelkezett a cseh országgyűlésben. A jobboldali trojka azonban fennállása pillanatától súlyos konfliktusokon ment keresztül – kezdve a rendőrfőnök visszahívásától, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumban történt állítólagos korrupción át a tavalyi megszorító csomag elfogadásáig, amelyet ráadásul az ODS egy része sem támogatott.

Nečas személyét gyakran érte bírálat: konfliktus esetén határozatlan és nem testesíti meg egy "kiköpött" vezér habitusát, legyen az a pártban vagy a kormánykoalícióban lefolytatott vita. Ez utóbbi esetében legtöbbször a TOP09 második emberével, Miroslav Kalousek pénzügyminiszterrel került összetűzésbe, például az adócsomag elfogadásakor. Arról, hogy Nečas elfogadottságával nincs minden rendben, tanúskodott a 2012. novemberi ODS kongresszus: a sebtiben jelölt Ivan Fuksa – egyike a későbbi "lázadóknak", jelenleg börtönben pihen – elnyerte a küldöttek szavazatának egyharmadát.

Nečas kormányzása alatt nagy erőfeszítéseket tett, hogy megtisztítsa az ODS-t a pártra befolyással bíró, színfalak mögötti játékosoktól, ami a cseh média szerint például Prágában egyáltalán nem sikerült. Nem találta meg sokszor a közös hangot néhány szövetségesének számító politikustársával sem, például Jiří Pospíšil egykori igazságügyi miniszterrel és Petr Tluchoř (jelenleg ő is a börtön hűs levegőjét évezi) az ODS egykori parlamenti frakcióvezetőjével sem, aki a tavalyi adócsomag megszavazásakor egyenesen a kormánykoalíció felbomlásával fenyegette meg a miniszterelnököt.

AFP / Michal Cizek

Nečas helyzetén az sem segített, hogy a tavalyi önkormányzati választásokon, a Polgári Demokraták nem szerepeltek túl jól. Például jelentősen csökkent az ODS befolyása a Szenátusban, amelyet jelenleg már a cseh szociáldemokraták (ČSSD) uralnak, nem beszélve arról, hogy a baloldali ellenzéki párt "Fidesz-szerű", elsöprő győzelmet aratott a megyei választásokon is. Az idei köztársasági elnökválasztáson, a Polgári Demokraták jelöltje Přemysl Sobotka szenátor a kilenc indulóból a nyolcadik helyen végzett 2,46 százalékkal.

A belső gondok, a népszerűségvesztés és az eredeti kormánykoalíció felbomlása ellenére – a Közügyek (VV) pártja tavaly április óta ellenzékben politizál – a kormányt bizalmi szavazáson megerősítették. Ráadásul a Nečas-kabinet több, nagyon fontos törvényt szavazott meg. Tavalyelőtt elfogadták az Új Polgári Törvénykönyvet, amely 2014-től lép érvénybe, tavaly keresztülvitték a nyugdíjreformot és az agyonkritizált egyházi kárpótlási törvényt is, amelyet egyébként nemrég megerősített a cseh alkotmánybíróság is.

Mi jön most?

Jelenleg három lehetséges forgatókönyv valószínűsíthető: a cseh kormánykoalíció kitölti a ciklust egy új miniszterelnökkel, vagy előrehozott választások lesznek, esetleg a köztársasági elnök szakértői kormányt nevez ki. A kormánypártoknak érdekükben áll a jelenlegi status quo fenntartása. Amennyiben megállapodnak az új kormányfő személyében, az új személy alkalmasságáról meg kell győzniük Zeman köztársasági elnököt is, mivel végül arról, hogy ki lesz a Cseh Köztársaság új elnöke, a köztársasági elnök dönt. Zeman figyelembe veheti a koalíciós pártok ajánlását, de nem kötelező elfogadnia, hiszen jogában áll egy szakértői kormányt is kinevezni, amelynek élére ő választhatja ki a megfelelő jelöltet. Végül, hogy az új kormányfő kitöltse ezt a választási ciklust, ehhez meg kell szerezni a parlament bizalmát is, amely a jelenlegi felállás szerint igencsak szűk többséget jelentene. Még Nečas lemondását bejelentő beszéde előtt, Martin Kuba a Polgári Demokraták első helyettese bejelentette: felkészült, hogy betöltse a miniszterelnöki pozíciót.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!