szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szerdán délben mutatta be az új, 27 tagú Európai Bizottságot Jean-Claude Juncker, az EB luxemburgi elnöke. Magyarország Navracsics Tibort küldte az EB-be, aki végül az ifjúsági, oktatási, kulturális biztosi posztot kapta. A régió többi országának küldöttei ennél sokkal fajsúlyosabb feladatokat láthatnak el, de Juncker sokakat meglepett.

Most érkezett

A Fidesz azért örül Navracsics posztjának

Navracsics leendő feladata kiemelkedő jelentőségű, hiszen meghatározó az európai fiatalok, és így Európa jövője szempontjából - írta a közleményben a Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselőcsoportja.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

Együtt-PM: nem veszik komolyan Navracsicsot

Az Együtt-PM szerint az, hogy Navracsics Tibort Európai Unió oktatásügyi, kulturális ifjúsági és állampolgári biztosának jelölték azt is jelenti, hogy nem veszik komolyan a magyar jelöltet, mert csupa olyan feladat jut neki, amelyek nemzeti hatáskörbe tartoznak.

A spanyol biztost máris betámadták

A spanyol Miguel Arias Canete kapta a klímapolitikáért és energetikáért felelős biztosi posztot. Canete korábban egy szexista megszólalásáról is elhíresült, a Greenpeace pedig közleményében azt írta, meglepő választás, hogy pont Canete kapta ezt a fontos területetet, mert a biztosnak az olajiparban is vannak kapcsolatai. A Greenpeace szerint ezért Canetének be kell bizonyítania, hogy nincs összeférhetetlenség az energia- és klímaügyi posztja és a magánérdekeltségei között.

A Greenpeace azt is hozzátette, ellentmondásosnak tartják, hogy Juncker egy posztban vonta össze a halászatot és a környezetvédelmet (Karmenu Vella biztos Máltáról), ezen kívül pedig két biztosnak is az energetikával kell majd foglalkoznia (Alenka Bratusek alelnökként és a spanyol Canete).

DK: Navracsics a leggyengébb láncszem

A Demokratikus Koalíció véleménye szerint az új Európai Bizottságban Navracsics Tibor a leggyengébb posztot kapja azzal, hogy oktatási és kulturális biztosnak jelölték – közölte Gréczy Zsolt szóvivő.

Szexista megnyilvánulással lett híres a spanyol biztos

Miguel Arias Canete, a klímapolitikáért felelős biztosnak kinevezett spanyol politikus korábban azzal szerzett magának nevet, hogy meglehetősen szexista nyilatkozatot tett még májusban, amikor egy női szocialista politikussal kellett vitatkoznia. Canete akkor azt mondta, vissza kellett fognia magát a vitában. Mint mondta "nagyon bonyolult a vita a férfiak és a nők között, mert ha férfiként kihasználod az intellektuális fölényedet, vagy bármi legyen is ez, akkor hímsovinisztának tűnhetsz, aki sarokba szorít egy védtelen nőt".

A spanyol politikus öt nappal később bocsánatot kért és azt mondta, mindig is egyenlően tisztelt mindenkit, férfiakat és nőket is.

Ők Reding és Kroes utódai

A magyar kormánynak Viviane Reding alapjogokért felelős biztossal és Neelie Kroes médiaügyi biztossal is meggyűlt a baja korábban, most ez a két terület is az EB alelnökeihez került.

Sőt, Juncker első számú helyettese és jobbkeze, a holland Frans Timmermansnak kell majd felelnie az alapjogok betartásáért és a jogállamiságért. Rajta kívül az igazságüggyel foglalkozik majd Vera Jourová cseh biztos is.

A médiával Andrus Ansip észt alelnök mellett Günther Oettinger német biztos is foglalkozik majd, ő ugyanis digitális gazdaságért és társadalomért felelős biztosi kinevezést kapott.

Osztrák politikus happolta el a bővítési biztosi címet

Bár Navracsics Tibor is szerette volna a bővítési biztosi posztot, ezt végül Johannes Hahn osztrák politikus kapta meg, aki már bevált, mint EB-tag, Hahn ugyanis korábban regionális politikáért felelős biztos volt.

Hahnt jó választásnak tartják, neki a cseh Stefan Füle helyét kell átvennie.

A briteket is megviccelték

Jonathan Hill, a brit Lordok Házának volt elnökének posztja az EB-ben is meglepetés: Hill a pénzügyi stabilitásért, pénzügyi szolgáltatásokért és tőkepiaci unióért felelős biztosi posztot kapta, amely azért fura, mert a Juncker elnökségével egyértelműen szembehelyezkedő és az eurót, valamint a közös piacot mindig is ellenző britek mégiscsak gazdasági feladatokért fognak felelni. 

Ezzel szemben persze Hill posztja nem alelnöki, és ezzel alárendelődik a befektetésekért, növekedésért, versenyképességért felelős finn Jyrki Katainen alelnöknek, valamint a lett Dombrovskisnak is.

A balti államok az élre törtek

Meglepően magas pozíciókat kaptak a balti államokból érkező biztosok: Valdis Dombrovskis lett biztos euróért és szociális ügyekért, Andrus Ansip észt biztos pedig a digitális egységért fog felelni.

Mindketten miniszterelnökök voltak, Ansip 2005 és 2014 márciusa között vezette Észtországot, ezzel az egyik leghosszabb ideig hivatalban lévő kormányfő az EU-ban, míg Dombrovskis 2009-től idén januárig állt Lettország élén. Ansip liberális, a kulcsfontosságú gazdasági területekért felelő Dombrovskis viszont Juncker hasonlóan jobboldali, kereszténydemokrata.

Andor László helyét egy belga biztos veszi át

Andor László, a korábbi foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi befogadásért felelős magyar biztos utódja Marianne Thyssen lesz, aki ezentúl foglalkoztatási, szociális ügyekért, készségekért és a munkaerő mobilitásáért felelős biztosként fog dolgozni.

A szociális ügyekkel emellett lett Valdis Dombrovskis alelnök is foglalkozik majd, ő ugyanis egyfajta "szuperbiztosként" az euróért és a szociális párbeszédért is felel majd, és Juncker szavai szerint együtt kell működnie a többi biztossal is.

1 2 3 4
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!