szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A vasárnaptól érkező menekülteket már visszaküldik Görögországból Törökországba, az unió költségén. Ankara akkor kap még pénzt az EU-tól, ha az első 3 milliárd eurót felhasználta. Áprilistól indul a török menekülttáborokból a sérülékeny menekültek áttelepítése az EU-ba. Ankara cserébe újabb fejezetet nyithat meg az EU-csatlakozásban, és - közelebbről eddig nem tisztázott feltételek mellett - vízummentességhez jut.

Most érkezett

Schulz: az EU-csúcs értelme könnyíteni Görögország helyzetén

Mennyire tudják majd a görögök megoldani a helyzetet? Schulz: az egész megegyezés értelme Görögország helyzetének megkönnyítése. Görögországot sújtja az egyik lenagyobb gazdasági bválsága, és az egyik lesúlyosabb menekültválság. Ezen kell segíteni.

Az EU és a Törökország egyhangúlag elfogadta a menekültügyi megállapodás szövegét. A hírt Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke jelentette be elsőként a Twitteren.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7 8

A lombardiai Amnesty üzenete ugyanaz, másképp

Schulz elmagyarázza, miért kell ide-oda utaztatni a menekülteket

Sok vita övezte a menekültkrízis megoldási javaslatait. Az áttelepítési számok: 72 vagy 160 ezer, most mindegy is, a lényeg, hogy segítsünk például az Idomeniben sárban élő embereknek. Csak az elején vagyunk még a Juncker-tervnek, még nem tudjuk, hogy lesz elköltve a 3 milliárd euró Törökországban, itt mindent vizsgálni kell.

Miért kell a szíreket Görögországból Törökországba vinni, majd onnan az Eu-ba, miért nem lehet rögtön a menekülttáborokból kezdeni a folyamatot? Ez az eljárás az EU működésképtelenség szimbóluma - szól a kérdés. Schulz egyetértene ezzel, ha nem lennének embercsempészek. Nem lehet csak a táborokba menni, ha tovább jönnek a csempészek által is a menekültek. 1,7 millióan nem élnek menekülttáborokban, ők az embercsempészhez fognak fordulni. Ezért kellett ezt a megoldást választani.

Schulz sajtójtájékoztatója: a gazdasággal is foglalkozzunk

Megkezdődött az EP-elnök Martin Schulz sajtótájékoztatója, aki beszél az EU-s gazdaság kihívásairól, a fiatalok munkanélküliségének problémájáról, vagy a növekedés stabilizálásáról. A deficitet csökkenteni kell, és befektetési hiány is van. Az adóelkerülés és adócsalás is probléma. 2 milliárd euró kerüli el az adózást évente. Igazságtalan adóverseny alakult ki országok és vállalatok között. A gazdaság a tavaszi EU-csúcsok fókuszában van rendszerint, most egyáltalán nem figyel rá senki, és ez baj, nem lebecsülve terítéken lévő ügyek (migárció, Törökország stb.)  jelentőségét.

Erős plakát kampányol a megegyezés ellen

Ne kereskedj a menekültekkel, utal a szöveg a görög-török menekültcsere valóban, emberi jogilag is necces tervére.

Elkészült a csoportkép, Orbán most Tusk mögött áll

Az EP elnöke: fel kell gyorsítani az áttelepítést, ez ad reményt a menekülteknek

Megkezdte beszédét Martin Schulz, az Európa Parlament elnöke és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke. Schulz szerint a török csatlakozási folyamatnak és a menekültkrízisnek nem szabad összekapcsolódnia. Törökország nem kap engedményeket a szólásszabadság és a kisebbségvédelem, valamint a hatalmi ágak szétválasztása terén. "Ezek a területek nem képzhetik vita, tárgyalás tárgyát." A bűnözök ellen fel lehet lépni. Betömni az ellenzéki sajtó száját viszont nem. Az EU-török vízumreformról: a folyamatot nem szabad elsietni. Törökországnak reofrmokat kell előbb véghezvinni. A görög helyzet súlyos, a tagállamoknak a remény üzenetét kell vinniük a menekülteknek azzal, hogy felgyorsítják az áttelepítés folyamatát. Támogatni kell Libanont és Jordániát is. A tűzoltás mellett egy távlatosabb keret kialakítása is szükséges. A keretrendszer kulcsterületei: a dublini rendszer átgondolása, a legális migrációs politika és az EU-partok, -határok védelme.

Orbán is kapott DVD-t Renzitől, de nem nézte meg

A múlt hétfői EU-csúcson Matteo Renzi minden európai vezetőnek vitt egy példányt az Arany Medve-díjas olasz dokumentumfilm, a Fuocoammare DVD-jéből. A film a menekültválság olasz vonatkozásáról, a Lampedusa szigetére lélekvesztőkön érkező menekültekről szól.

Megkérdeztük Havasi Bertalant, Orbán Viktor sajtósát, hogy kapott-e a lemezből és megnézte-e a filmet, mire azt a választ kaptuk, hogy kapott, de még nem volt ideje megnézni.

Ezen a képen Renzi éppen Angela Merkelnek ad egyet a DVD-ből.

A francia elnök: Törökországtól garanciák kellenek

A francia elnök, Francois Hollande szerint Törökország alapvető jelentőségű a kérdés megoldásában, de az emberi jogok terén garanciákat kell vállalnia. "Nem fogunk elfogadni nem globális megoldási javaslatot." Németországgal Franciaországnak nem kell megbékélnie. Hollande, Merkel és Ciprasz görög kormányfő együtt beszélgetett reggel Görögországról. Segíteni akarunk Görögországnak, mondta a francia elnök, ha Athén nem képes megoldani a helyzetet, a probléma nem juthat nyugvópontra.

1 2 3 4 5 6 7 8
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!