Tetszett a cikk?

Nem kis bátorságról tesz tanúbizonyságot Alekszej Navalnij, a legismertebb orosz ellenzéki. Vasárnap ugyanis annak ellenére visszatér hazájába, hogy tavaly augusztusban – minden bizonnyal az orosz titkosszolgálat ügynökei – megmérgezték őt, most pedig bejelentették, korábbi felfüggesztett börtönbüntetését letöltendőre változtatják, így akár rendőrök is várhatják a reptéren.

Kemény dilemma elé állítja Vlagyimir Putyin orosz államfőt a Kreml legismertebb bírálója, Alekszej Navalnij: az ellenzéki politikus ugyanis szerdán bejelentette, a Pobeda (Győzelem) nevű orosz légitársaság gépén vasárnap visszautazik hazájába.

„A visszatérni vagy nem visszatérni kérdése sohasem merült fel bennem, ugyanis nem önszántamból, hanem egy intenzív ágyon hagytam el az országot” – mondta arra utalva, hogy tavaly augusztus 20-án kis híján életét vesztette, amikor vélhetően az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) ügynökei a szibériai Tomszkban merényletet hajtottak végre ellene a szovjet időkben kifejlesztett novicsok idegméreggel.

Instagram / Navalny

A dilemmát pedig az okozza, hogy a Kreml aligha tud jót lépni az öt hónapig Németországban ápolt Navalnij hazautazására. Az orosz hatóságok ugyanis bejelentették, kezdeményezik, hogy a Navalnijra – csalás vádjával – kiszabott feltételes börtönbüntetést változtassák letöltendőre, így akár az is előfordulhat, hogy az ellenzéki vezetőt már a repülőtéren a rendőrség várja majd.

Egészen pontosan azt történt, hogy az orosz Szövetségi Büntetés-végrehajtási Szolgálat (FSZIN) keresetet nyújtott be egy moszkvai bíróságon azzal a kéréssel, hogy minősítse letöltendővé a Navalnijra, az úgy nevezett Yves Rocher-ügyben kiszabott felfüggesztett börtönbüntetést, a büntető törvénykönyv arról rendelkező paragrafusa, amely szerint retorzióval sújtható az elítélt, ha nem térítette meg a kárt, vagy ha újabb bűncselekményt követett el. A FSZIN korábban kifogásolta, hogy Navalnij felfüggesztett büntetése lakhelyelhagyási tilalmat is tartalmazott, ezért augusztusban nem utazhatott volna el Moszkvából Szibériába.

MTI/EPA/Szergej Ilnyickij)

Alekszej Navalnijt és öccsét, Oleget 2014 decemberében csalás és pénzmosás címén ítélték el az Yves Rocher-ügyben. Alekszejre három és fél év, öt évre felfüggesztett, az öccsére, Olegre pedig ugyanennyi időtartamú, de letöltendő börtönbüntetést szabott ki a bíróság. A vád szerint a fivérek 26,8 millió rubel kárt okoztak az Yves Rocher cég oroszországi leányvállalatának és további 4,5 milliót egy másik cégnek. (A rubel jelenleg mintegy 4 forintot ér.) Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) 2017 októberében igazságtalannak minősítette az ítéletet, és felülvizsgálatot kért, de az orosz legfelsőbb bíróság mégis helybenhagyta a bírósági döntést, egy moszkvai bíróság pedig egy évvel meghosszabbította a próbaidőt. Egy másik, 2013-ban elindított, az úgynevezett Kirovlesz-ügyben Navalnij felfüggesztett szabadságvesztésének próbaideje 2019. júliusban lejárt.

Az viszont biztos, hogy Navalnij bebörtönzése tovább mélyítené az Oroszország és a Nyugat közti szakadékot: míg ugyanis Moszkva cáfolja, hogy FSZB-ügynökök hajtottak volna végre merényletet a blogger ellen, a külvilág inkább arra hajlik, hogy elhiggye, valóban méreggel akarták elhallgattatni a Kreml hangos és aktív bírálóját.

Már a merénylet miatt is újabb szankciókat léptetett életbe a Nyugat Oroszország ellen: magas rangú orosz illetékesekre róttak ki szankciókat – szankciós listára került Alekszandr Bortnyikov, a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) igazgatója, Szergej Kirijenko, az elnöki hivatal vezetőjének helyettese, Szergej Menyajlo, a szibériai szövetségi körzet elnöki megbízottja, Alekszej Krivorucsko és Pavel Popov, a védelmi miniszter két helyettese, valamint Andrej Jarin, az elnöki hivatal belpolitikai részlegének vezetője. Büntetőintézkedésekkel sújtották továbbá a Szerveskémiai és Technológiai Állami Kutatóintézetet (GoszNIIOHT), ahol feltételezések szerint a "novicsok" harci mérget kifejlesztették –, Moszkva pedig természetesen azonnal válaszolt, és EU-s politikusok ellen rendelt el büntetőintézkedéseket.

Interjú a merénylővel

Már csak azért is hihető Navalnij változata, mert a Bellingcat oknyomozó portál – együttműködve orosz, német és amerikai újságírókkal – személy szerint is megnevezte a novicsokos támadókat, és egészen részletesen feltárta a merénylet valamennyi mozzanatát. Az pedig csak hab volt a tortán, hogy Navalnij – az orosz Biztonsági Tanács képviselőjeként bemutatkozva – felhívta telefonon az egyik FSZB-ügynököt, Konsztantyin Kudrjavcevet, aki némi hezitálás után gyakorlatilag megerősítette a merénylet tényét.

Az pedig még tovább növeli a Kremlre vetülő árnyékot, hogy a hatalom által határozottan cáfolt merénylet nem az első olyan lenne, amihez nagy valószínűséggel köze volt az orosz titkosszolgálatnak. 2004-ben a később otthona közelében agyonlőtt Anna Politkovszkaja újságírót mérgezték meg, 2006-ban az FSZB-ből kiugrott és Nagy-Britanniába menekült Alekszandr Litvinyenko halt bele a polóniumizotóppal feldúsított tea elfogyasztásába, 2018-ban pedig a dél-angliai Salisburyben, egy másik kiugrott orosz ügynök, Szergej Szkripal és lánya, Julija kapott a novicsokból.

Oroszországban nem először fordul elő, hogy ártalmas az egészségre az ellenzékiség

Élet-halál között fekszik egy omszki kórház toxikológiai osztályán Alekszej Navalnij, az orosz ellenzék megismertebb és legnépszerűbb vezetője. A politikust valószínűleg megmérgezték, ha ez így van, ő már a sokadik azon orosz ellenzékiek listáján, akiket így próbáltak meg kiiktatni a közéletből. A hatalom természetesen most is tagad.

Navalnij – ahogy ezt Kudrjavcev is elismerte – annak köszönheti, hogy életben maradt, hogy a Tomszkból felszállt repülőgép pilótája nagyon gyorsan talált helyet a kényszerleszálláshoz, s hogy a reptérre kiérkezett mentők egyből jól kezelték őt. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a mérgezés nem viselte meg a politikust.

Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus Instagram-oldalán 2020. szeptember 21-én közzétett dátum nélküli kép Navalnijról és feleségéről, Julija Navalnajáról a berlini Charité Klinikán
MTI / EPA /

„Amikor kijöttem a kórházból, akkor különféle tornagyakorlatokat végeztem, például azt, hogy lefeküdtem a földre, majd felálltam. Nagyon nehezen ment, jó, ha háromszor meg tudtam csinálni, s ezután pihennem kellett. Most viszont már megy a fekvőtámasz is, úgy érzem, már majdnem egészséges vagyok, ideje hazatérni” – írta egyik Instagram-üzenetében Navalnij.

Se lenyelni, se kiköpni

Egyelőre nem tudni, mit kezd majd a Kreml az egyre inkább kellemetlenné váló Navalnijjal – a Kudrjavcevvel készült telefonbeszélgetést és az azt kommentáló Navalnij-videót például 19 millióan nézték meg – ám valószínűnek tűnik, hogy a hatalom valahogyan megpróbálja őt hallgatásra és passzivitásra kényszeríteni.

Navalnij volt ugyanis az, aki az „okos szavazás” technikájának felhasználásával sikerrel egyesítette a korábban atomizált valódi orosz ellenzéket: az utóbbi hónapokban rendezett helyi választásokon mindig megnevezte azokat az ellenzéki jelölteket, akik az adott helyen a legtöbb szavazatra számíthattak, és rávette a Putyin-rendszerrel elégedetlen szavazókat, hogy félretéve személyes pártszimpátiájukat, egy ellenzéki indulóra voksoljanak.

Navalnij egyébként közben beszállt az amerikai belpolitikába is. Hibának nevezte, hogy a Twitter, a Facebook, az Instagram és a Youtube letiltotta Donald Trump távozó amerikai elnök oldalait. „Megengedhetetlen a cenzúra, a döntést érzelmek és politikai preferenciák alapján hozták. Ne mondják már, hogy a Twitter szabályainak megsértéséért függesztették fel az oldalakat. Én naponta kapok halálos fenyegetéseket a közösségi oldalakon, mégsem tiltottak le senkit ezek miatt, nem mintha kértem volna ilyet bármikor is” – mondta az ellenzéki politikus, majd hozzátette: attól tart a Trump-példára hivatkozva az orosz hatóságok követelni fogják az orosz ellenzékiek közösségi oldalainak elérhetetlenné tételét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!