szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

36 500 embert állítottunk meg a határon, ez a teljes uniós statisztika 26 százaléka.

Közel 138 ezer embert állítottak meg az Európai Unió határain 2020-ban, ebből a legtöbbet, 36 500-at Magyarországon, olvasható az Eurostat kimutatásában. A tavalyi évben emellett félmillió, az Unióban illegálisan tartózkodó személyt is találtak, négyszázezret pedig ki is utasítottak a blokk területéről.

2020-ban összesen 79 százalékkal esett vissza a határon elutasított belépők száma, csak Spanyolországban például 490 ezerrel kevesebben akartak bejutni a régióba. A legtöbb beérkezőt Magyarország utasította el, minket követett Lengyelország (28 ezer), Horvátország (15 ezer) és Románia (13 ezer). A 138 ezer elutasítottból a legtöbben ukránok (56 ezer), albánok (13 ezer) és moldávok (10 ezer) voltak.

Az elmúlt évben az illegálisan az EU-ban tartózkodók között 11 százalékos visszaesés volt, 557 ezer embert kaptak el a hatóságok. Közülük a legtöbben, 118 ezren Németországban voltak, de Magyarország itt is felért a dobogóra a 89 ezres létszámmal. A legtöbben ukránok, szírek és marokkóiak voltak.

Tavaly 2019-hez képest 19 százalékkal kevesebb embert is utasítottak ki, szám szerint közel 400 ezret. Legtöbbjüket (108 ezer) Franciaországból küldték el, többségében pedig algériaiak, marokkóiak és albánok voltak.

Az Eurostat az Unióba visszatérő, korábban kiutasított emberek számát is vizsgálta. Köztük 51 százalékos visszaesés volt, mindössze 70 ezren voltak, legtöbben albánok, ukránok és grúzok, akik főként Németország, Hollandia és Görögország felé vették az irányt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Németh András Világ

Dánia nem akar új menekülteket látni

A koppenhágai parlament elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely szerint a menedékkérőket – kérelmük elbírálásáig – harmadik, elsősorban afrikai országokba szállítanák és ott táborokban várakoztatnák őket. Az Amnesty International nevű jogvédő szervezet lelketlennek és valószínűleg törvénytelennek nevezte a döntést.