Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az Európai Unióval és az Egyesült Államok kormányával folyó csaták után a harmadik frontot nyitja a lengyel kormány.

Zbigniew Ziobro igazságügyi miniszter, a radikális kisebbik kormánypárt elnöke a lengyel Alkotmánybírósággal akarja megvizsgáltatni, hogy megfelel-e az ország alkotmányának az Emberi Jogok Európai Egyezménye. Az Emberi Jogok Európai Bírósága ugyanis – amelynek nincs köze az Európai Unióhoz, hanem a 47 tagú Európa Tanács strasbourgi székhelyű intézménye – a közelmúltban céges és személyes jogviták kapcsán három ügyben is elmarasztalta a lengyel igazságszolgáltatást

Az ítélet szerint a lengyel bíróságok nem kellően függetlenek, számos bíró kinevezése hibás volt, sőt az Alkotmánybíróságnak is vannak szabálytalanul kinevezett tagjai. Ez a miniszter szerint jogtalan beavatkozás egy szuverén ország belügyeibe.

Ha a kormánypárt által uralt Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek minősítené az egyezményt, akkor az országnak ki kellene lépnie az Európa Tanácsból, amelynek Belarusz, Koszovó és a földrajzilag Európához sorolt Kazahsztán, valamint a csak megfigyelő Szentszék kivételével minden európai állam tagja.

Ettől függetlenül, de hasonló következtetésekre jutott az Európai Unió luxemburgi bírósága is, amely szerint a lengyel bírák fegyelmi szabályai sértik az uniós szerződéseket. Erre válaszul az Alkotmánybíróság alkotmányba ütközőnek minősítette az uniós Bíróság ítéletét, nem törődve azzal, hogy az EU tagállamai belépésükkor elismerték az uniós jog elsőbbségét, és ennek megsértése súlyos anyagi következményekkel járhat.

Mindeközben zajlik a csata az egyetlen független országos kereskedelmi televízió körül, amelyet a kormány meg akar szüntetni, mert egyoldalúnak és elfogultnak tartja a hírszolgáltatását.

A közvélemény jelentős része szerint azonban a TVN és műholdas hírcsatornája, a TVN24 az egyetlen érdemi ellensúly a közpénzből működtetett, de kizárólag kormánypropagandát sugárzó, bár elvben közszolgálati médiának. A cég végső tulajdonosa az amerikai Discovery. Az egyéni képviselői indítványnak álcázott törvényjavaslat tiltaná az Európai Gazdasági Térségen kívüli tulajdonossal rendelkező média működését. Morawiecki miniszterelnök szerint a kínai és orosz behatolást akarják megakadályozni, de a valós szándékot – túl a nyíltan TVN-ellenes nyilatkozatokon – leleplezte, hogy elutasították a Gowin miniszterelnök-helyettes vezette mérsékelt kisebbik kormánypárt módosító javaslatát, amely az OECD tagjaira, köztük az Egyesült Államokra is kiterjesztette volna a lehetőséget.

Mivel a Gowin-párt elutasító álláspontja miatt nincs többség a kormány mögött, most ellenzéki frakciókban keresik a támogatókat. Egy négyfős csoport például hajlandónak látszik igennel szavazni, miután elfogadták azt a javaslatát, hogy állami cég ne válhasson a kiszorítandó TVN tulajdonosává, ahogyan tavaly az állami olajcég kezébe került a vidéki sajtó.

A lengyel politika – és a lakosság is – hagyományosan Amerika-barát. Nemrég még elképzelhetetlen lett volna a TVN elleni törvényjavaslat formális előterjesztőjének, Marek Suski volt miniszterelnöki kabinetfőnöknek a hivatalos amerikai tiltakozásokra válaszoló gúnyolódása: „Mit tudnak velem csinálni? Legfeljebb nem látogathatom meg a keresztanyámat Chicagóban. Kibírom.” Igaz, közben Kaczynski kormánypárti elnök a biztonságpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettesként bejelentette: 6 milliárd dollárért 250 Abrams harckocsit vásárolnak az USA-ból. A kormányfő és a vezérkari főnök sajtóhírek szerint nem értett ezzel egyet, de Kaczynski valószínűleg úgy számol: a biznisz még a Biden-kormánynak is fontosabb, mint az elvek. Neki pedig nagyon fontos az egész országban fogható kritikus hang elhallgattatása.

(Címlapképünkön Zbigniew Ziobro lengyel igazságügyi miniszter)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!