szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Ezt ígérte Joe Biden amerikai elnök, és most elérhetővé vált azzal, hogy Stephen Breyer bejelentette visszavonulását.

Kemény politikai harc vár a demokratákra, ha meg akarják valósítani Joe Biden tervét arról, hogy fekete nő kerüljön az amerikai Legfelsőbb Bíróság tagjai közé. A liberális Stephen Breyer most bejelentett visszavonulása lehetővé teszi fekete nő jelölését, de elfogadtatása hosszú és kínos folyamat lehet a választás évében.

A demokraták valószínűleg elveszítik a többségüket a képviselőházban a novemberi választásokon, ezért mielőbb pótolni kellene Stephen Breyer liberális főbírót. A Legfelsőbb Bíróságon belül az erőviszonyok amúgy is a konzervatívoknak kedveznek 6-3 arányban. A minimális szenátusi többség és az egyelőre meglevő képviselőházi fölény miatt Biden könnyen jelölhetne fekete női tagot a Legfelsőbb Bíróságra. Ezzel történelmet írhatna, és növelhetné népszerűségét, amely nem áll túlságosan magasan. Csakhogy az ellenzéki republikánusok kemény, hosszú harcra készülődnek. Ebbe belefér akár a karaktergyilkosság is – írja a CNN portál, amely emlékeztet arra, hogy a korábbi főbírójelölések esetén is voltak hasonló törekvések, és a konzervatívok most revansra készülődnek.

Abortusz és fegyverviselés: ez a két téma mélységesen megosztja az amerikai társadalmat és a Legfelsőbb Bíróságot is, ahova legutóbb az előző elnök, Donald Trump olyan főbírónőt juttatott be, aki ellenzi az abortuszt. Jelen pillanatban a Legfelsőbb Bíróságon belül is vita folyik az abortuszról, ezért a jelöltnek alaposan meg kell gondolni, mit mond a meghallgatások során. Ugyanez a helyzet a fegyverviselés ügyében. Bár a demokrata elnökök megpróbálják korlátozni azt az iskolai lövöldözésekre és a terrorakciókra hivatkozva, de a fegyverlobbi igen befolyásos a szenátusban és a képviselőházban, ahol dönteni kell az új főbíróról.

Politikai menedzselés

Washingtonban sok bírálat érte Chuck Summerst, a demokraták frakcióvezetőjét a szenátusban, aki nem tudta keresztülvinni Joe Biden óriási klímaváltozási és szociális csomagját, mert nem minden demokrata szenátor támogatta azt. A szenátusban 50-50 az arány a két párt között, és csak az alelnök pluszszavazatával lehet sikeres egy demokrata törvényjavaslat. Ehhez viszont az kell, hogy mind az 50 demokrata szenátor támogassa azt.

Biden szerencséje, hogy kabinetfőnöke, Ron Klain sikeresen menedzselt főbírójelöléseket a Clinton- és az Obama-adminisztráció idején. Pechje viszont, hogy Washingtonban még sokan emlékeznek arra, korábban nyakig benne volt főbírójelölési ügyekben. A szenátus jogi bizottságának elnökeként fontos szerepe volt Ronald Reagan elnök ultrakonzervatív jelöltjének, Robert Borknak az elgáncsolásában. Egy másik főbírójelölés ügyében pedig a baloldal bírálta Bident, mert nem vette elég komolyan Anita Hill jogász professzor szexuális zaklatási ügyét, amellyel meg akarták akadályozni Clarence Thomas konzervatív fekete főbíró bejutását a Legfelső Bíróságra.

Ha mindez nem lenne elég, akkor ott van még Trump, aki nyilvánvalóan nem mulasztja el, hogy borsot törjön Joe Biden orra alá. A pártosság eluralkodott Washingtonban – hangsúlyozza a CNN. Ezért erősen kérdéses, hogy az elnök és a kongresszus presztízse megnövekedne a főbírójelölés és -megerősítés során, mert könyörtelen politikai küzdelem várható azért, hogy végül is Biden teljesíthesse ígéretét, és először juttasson be fekete nőt az USA Legfelsőbb Bíróságára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!