Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Sokakat – így elsőre minket is – megtévesztett az a videófelvétel, amelyet cikkünk eredeti verziójában úgy mutattunk be, mint amin az látható, hogy az oroszok elfoglalják az ukrán katonák önfeláldozásának és hősiességének szimbólumává vált Kígyó-szigetet.
Csakhogy kiderült: a videón valójában nem a szigetet amúgy valóban elfoglaló orosz légideszant egységet látni, ahogyan éppen partra száll a szigeten. Hanem éppenhogy ukrán katonák szerepeltek a felvételen, akik gyakorlatoztak - a felvétel ráadásul még tavaly készült.
Ugyanakkor az összevágott videó másik fele valódi volt: ezen Volodimir Zelenszkij ukrán elnök méltatja a szigetet az oroszokkal szemben védő és az ütközetben életüket vesztett katonák hősiességét.
Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találják, míg a cikksorozatunkat pedig itt olvashatják.
Az orosz erők Kijev körbezárására készülhetnek, a Nyugat óvatosan büntet - az ukrajnai háború percről percre
Aligha fér kétség hozzá csaknem egy nappal azután, hogy Vlagyimir Putyin parancsára orosz csapatok indítottak támadást Ukrajna ellen: a Kreml célja nemcsak Kijev megtörése, hanem egyenesen annak bevétele is. Közben az Egyesült Államok, az Európai Unió és Nagy-Britannia is szankciókat jelentett be Oroszországgal szemben, de a nagyon kemény, nagyon fájdalmas döntések elmaradtak, jobb esetben késnek.