szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

"Ez egy tömeges bűntény, amely mögött számos ember parancsai állnak" - mondta az ukrán elnök egy tévéinterjúban.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A teljes orosz vezetés háborús bűnösökből áll - jelentette ki szerdán Volodimir Zelenszkij a Habertürk török televíziónak adott interjújában, amelyet a Telegram-oldalán is közzétett. "Úgy gondolom, az orosz hadsereg, a politikai vezetés, mindenki, aki részt vett ennek a műveletnek a kidolgozásában, a parancsnokok és a parancsok végrehajtói mindannyian háborús bűnösök" - hangoztatta az ukrán elnök.

"Nemcsak egy ember felelős" - mondta Zelenszkij Vlagyimir Putyin orosz államfőre utalva, aki február 24-én elrendelte az ukrajnai "különleges katonai műveletet". A Kijevtől 30 kilométerre északnyugatra fekvő Bucsában az ukrán hatóságok beszámolói szerint 330-350 holttestet találták a térséget egy hónapig ellenőrzés alatt tartó orosz csapatok kivonulása után. Kijev állítása szerint orosz csapatok felelősek a történtekért, Moszkva pedig ukrán provokációnak minősítette az esetet.

"A nemzetközi közösségnek és az Oroszországi Föderációnak is tudnia kell, hogy ez egy tömeges bűntény, amely mögött számos ember parancsai állnak" - húzta alá Zelenszkij, mondván, hogy a bűnrészesek mindegyikét felelősségre kell vonni.

Irina Verescsuk miniszterelnök-helyettes, az ideiglenesen megszállt területek reintegrációjáért felelős tárca vezetője szerda este közölte, hogy a nap folyamán 4892 embert sikerült kimenekíteni orosz csapatok által ostromlott ukrajnai városokból.

Miután az orosz erők elvonultak Kijev térségéből, a harcok a keleti Luhanszk, Donyeck és Harkiv megyékre összpontosulnak. Oleh Szinyehubov, a kelet-ukrajnai Harkiv kormányzója arról adott hírt, hogy a megye területén található Izjum evakuálásában nem tudnak támogatást nyújtan, és humanitárius segítséget sem tudnak küldeni az ukrán hatóságok, mert a város teljesen orosz ellenőrzés alá került.

Az orosz-ukrán háború eseményeit itt követheti napi tudósításunkban:

Az oroszok Kínától kérhetnek rakétákat, az ukránoknak pedig az USA küld újabb tankelhárító rendszereket - percről percre az orosz-ukrán háborúról

Fogytán lehetnek az oroszok tartalékai, hamarosan rászorulhatnak arra, hogy bevessék a régebbi típusú tankjaikat is, miközben a Biden-kormány a leszállítás gyorsítása végett a védelmi minisztérium már meglévő készleteiből von ki 100 millió dollár értékben Javelin rakétákat. Kövesse az orosz ukrán háborúról percről percre tudósító hírfolyamunkat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!