szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mark Rutte elmondta, hogy a Nyugatnak le kell állnia az orosz kőolaj vásárlásával és szerinte Hollandia kész megtenni ezt a lépést.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az Ukrajna és Oroszország közötti háború a Nyugat közös jövőjéért vívott háború – jelentette ki Mark Rutte holland miniszterelnök csütörtökön az ukrán parlamenthez intézett videóüzenetében. Az NlTimes hírportál jelentése szerint a holland kormányfő Volodimir Zelenszkij ukrán elnök felkérésére mondott beszédet a kijevi törvényhozásban.

Rutte a beszédében azt hangsúlyozta, hogy a háború tétje a demokrácia, a szabadság és a nemzetközi jogrend jövője. Kijelentette: Zelenszkij elnök "az ukrán fegyveres erők és az ukrán nép harci szellemének és bátorságának megtestesítőjévé vált". Az ukrán ellenállást Dávid és Góliát harcához hasonlította. Rutte arról is szólt, hogy a német megszállás alóli felszabadulás ünnepe hazájában május 4-én más hangulatú volt az idén az ukrajnai háború miatt, mint eddig, mert az emberek felismerték, hogy „a szabadságnak ára van”. Szerinte Vlagyimir Putyin orosz elnök súlyosan tévedett, amikor azt hitte, hogy gyors győzelmet arathat Ukrajnában, mert ennek az ellenkezője történt. „A demokrácia erői a Nyugaton egységesebbek, mint valaha” – hangsúlyozta.

A holland kormányfő úgy gondolja, hogy minden lehetőséget meg kell ragadni az Ukrajna és az Európai Unió közötti együttműködés előmozdítására, továbbá közös erővel kell dolgozni az ország újjáépítésén. Leszögezte, hogy a Moszkvával szembeni szankcióknak mindaddig érvényben kell maradniuk, „amíg Oroszország agressziója véget nem ér, és Ukrajna szuverenitása helyre nem áll”. Rutte felhívta a figyelmet arra, hogy a Nyugatnak mihamarabb meg kell tennie „a következő nagy lépést”, és le kell állítania az orosz kőolaj vásárlását. „Hadd legyek egyértelmű: Hollandia készen áll arra, hogy ezt a lépést, partnereinkkel és szövetségeseinkkel együtt, megtegye” – fogalmazott videóüzenetében Mark Rutte.

Az orosz-ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Bíróság elé állítottak egy orosz katonát háborús bűnök vádjával, a finnek a NATO-ba tartanak, Moszkva fenyegetőzik - percről percre a háborúról

Oroszország közvetlen veszélyt jelent a világrendre, állítja az Európai Bizottság elnöke, orosz katonák fegyvertelen civileket lőttek hátba, Finnország NATO-csatlakozási szándékát Moszkva atomháborút emlegetve bírálta. Hetvennyolcadik napja tart az orosz-ukrán háború. Kövesse a legfontosabb eseményeit itt! „Különleges katonai műveletnek" nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Illényi Balázs hvg360

Tényleg az USA háborúzik az oroszokkal? És ez most proxy háború?

Sem lefordítani, sem megmagyarázni nem könnyű, mi az a proxy háború, aminek most Moszkva állítja be az ukrajnai helyzetet. Sok a történelmi példa, bár kutatók épp mostanában kezdik rebesgetni, hogy talán mégsem tudtunk mindent erről a hadviselési formáról.