szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ukrán elnök újabb nehézfegyvereket és légvédelmi rendszereket kért – utóbbi kérését az Egyesült Államok minden bizonnyal teljesíteni is fogja.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Hétfőn Bajorországban ülésezik a hét legfejlettebb gazdaságú államot tömörítő G7 csoport, a zárt ülésen pedig az ukrán elnök is felszólalt. A The Guardian beszámolója szerint Volodomir Zelenszkij azt hangoztatta, hogy a háborút be kell fejezni még idén, a tél beállta előtt. Az AFP tudósítása szerint Zelenszkij egyenesen arra kérte a G7 tagországait, hogy még a tél előtt „vessenek véget” a háborúnak.

Az elnök arra kérte a G7-országokat, hogy „fokozzák az Oroszország elleni szankciókat”, valamint további nehézfegyvereket és légvédelmi rendszereket kért.

A Reuters szerint az Egyesült Államok kész teljesíteni az ukrán elnök egyik legfontosabb kérését: megvásároltak egy norvég föld-levegő rakétarendszert, amelyet Ukrajnának fognak adományozni. Zelenszkij korábban többször is hangoztatta, hogy a városok védtelenek az orosz rakétákkal szemben.

Az elnök az utóbbi hetekben nem csupán rakétarendszereket, hanem tüzérségi lőszereket is kért, ezeket vagy már a jelenlegi G7-találkozón, vagy az azt követő madridi NATO védelmi csúcson meg fogják ítélni Ukrajnának.

Oroszország Ukrajna elleni inváziójának hétfői eseményeiről folyamatosan frissülő közvetítésünkben számolunk be:

Zelenszkij légvédelmi rendszereket kér, Oroszország technikailag becsődölt - a háború hétfői fejleményei

Ukrajna harci eszközeinek 30-50 százaléka megsemmisült, a hadsereg naponta halottakban és sebesültekben több száz embert veszít és a hadiipar kapacitása is a minimálisra csökkent. A szakértők szerint az orosz agresszió áldozatává vált ország vérrel vesz időt, azaz addig próbálja visszatartani az ugyancsak súlyos veszteségeket szenvedő támadókat, amíg megérkeznek a nyugati fegyverek és kiképzik az új eszközök alkalmazására is képes katonákat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!