szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Miután Luhanszk környéke orosz kézre került, Donyeckben készülnek újabb támadásokra. Európában sokan attól tartottak, hogy a norvég sztrájk miatti gázhiány lassíthatja a leválást az orosz energiáról, de az ottani kormány közbelépett. Itt gyűjtjük össze az orosz–ukrán háború minden fontosabb szerdai hírét.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Szijjártó a CNN-en: Magyarország nem járul hozzá ahhoz, hogy Vlagyimir Putyin finanszírozni tudja a háborút

Az orosz–ukrán háborúról kérdezték Szijjártó Pétert a CNN hírtelevízión. A magyar külgazdasági és külügyminiszter Christiane Amanpour vendégeként arról beszélt: a menekültek számából arra következtet, hogy egyhamar nem ér véget a háború, „mert ha lenne arra remény, hogy hamarosan véget ér, akkor csökkenne a menekültek száma, de sajnos nem ez a helyzet”.

Amikor az orosz Barátságért érdemrenddel kitüntetett Szijjártót arról kérdezte a riporter, hogy a magyar kormány kit látna szívesebben a háború nyerteseként, azt válaszolta: „Természetesen az áldozat nyerjen, ez nem kérdés”.

Téma volt az is, hogy az Oroszországnak fizetett gáz és olaj ára is segít az oroszoknak finanszírozni a háborút. Szijjártó erről úgy gondolkozik: „mi ennek csupán nagyon kis része vagyunk”, majd azt is állította, Magyarország nem járul hozzá ahhoz, hogy Vlagyimir Putyin finanszírozni tudja a háborút.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2

Megérkeztek az első ukrán katonák, akiket Nagy-Britanniában képeznek ki

A háború elején vállalta a brit kormány, hogy tízezer ukrán katona Nagy-Britanniában kaphat kiképzést. Ben Wallace védelmi miniszter bejelentette: a katonák első csoportja megérkezett, kezdődik a kiképzésük.

A lettek visszaállítják a sorkatonaságot

Lettországban jövőre visszaállítják a férfiak kötelező katonai sorszolgálatát – jelentette be Artis Pabriks védelmi miniszter, aki a döntés háttereként az Oroszországgal kialakuló növekvő feszültséget és az ukrajnai háborút jelölte meg.

„Lettország jelenlegi katonai rendszere elérte határait. Ugyanakkor nincs okunk azt hinni, hogy Oroszország változtatni fog magatartásán” – mondta Pabriks újságíróknak.

Az orosz külügyminiszter mindenkit arra kér a világon, hogy védje a nemzetközi jogot

Szergej Lavrov csúcsra pörgeti a cinizmust. A vietnami külügyminiszterrel folytatott tárgyalása után beszélt arról, hogy a világ „komplikált módon” változik, mindenkinek az lenne most a fontos feladata, hogy védje a nemzetközi jogot.

A norvég kormány leállította a gázipari dolgozók sztrájkját

A norvég gázon és olajon is múlik, hogy Európa mennyire tud függetlenedni az orosz energiától, nem lett volna jogos egy bérvita miatt leállítani a termelés ekkora részét – ezzel az indoklással állította le a norvég kormány az Európa gázellátását fenyegető sztrájkot. A gáz- és olajtermelő cégek és a dolgozókat képviselő szakszervezet nem tudtak megállapodni a bérekben, ezért hétfő este több helyen leállt a munka, a hét folyamán pedig további leállásokkal fenyegettek. Szélsőséges esetben akár 56 százalékkal is csökkenhetett volna az ország gázexportja.

A norvég kormánynak ilyenkor joga van beavatkozni, ők pedig éltek is a lehetőséggel. Az ottani törvény szerint a kormány azt rendelheti el, hogy a munkaadói szövetség és a szakszervezet vitája a bérekről egy független testület előtt folytatódjon.

350 ezer embert kellene kimenekíteni Donyeckből

Orosz támadás várható, 350 ezer embernek kellene elhagynia a területet – mondta a donyecki régió kormányzója. Pavlo Kirilenko arról beszélt, hogy a luhanszki régió elleni támadás után most Donyeck és környéke ellen várnak offenzívát. Az evakuálás nem csak azért fontos, mert így védik az életeket, hanem azért is, mert minél kevesebb civil van ott, annál jobban tudnak a katonák arra koncentrálni, hogy visszaverjék a támadást – mondta.

1 2
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!