szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Anton Gerascsenko, az ukrán belügyminiszter tanácsadója szerint az oroszok a környezetet és az élővilágot sem kímélik. Bahmut városát súlyos légicsapások érték. Folyamatosan frissülő hírfolyamunk az orosz-ukrán háború hétfői híreiről.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

39 britet, köztük David Cameront is kitiltották Oroszországból

David Cameron volt brit miniszterelnököt és Keir Starmert, a brit Munkáspárt egyik vezetőjét is kitiltották hétfőn Oroszországból – írja a Guardian. Az orosz külügyminisztérium hétfőn összesen 39 állampolgárt tiltott ki, köztük újságírókat, akik szerintük „hozzájárulnak London ellenséges viselkedéséhez, aminek célja Oroszország démonizálása és elszigetelése”.

Az orosz külügy szerint a katonai konfrontáció melletti nyílt kiállás a brit politika tudatos döntése, aminek kötelessége a döntés minden következményét viselni.

 

A frissen kitiltott újságírók között van a Jonathan Munro, a BBC newsroomjának vezetője, Robert Peston, a The Sunday Times politikai szerkesztője, Piers Morgan, az ITV News külpolitikai szerkesztője és Caroline Wheeler, a BBC News egyik műsorvezetője is.

Közülük Piers Morgan röviden csak annyit írt a hírre reagálva: „az oroszországi nyaralás nem szerepelt a terveim között”.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2

Kórházat támadtak Mikolajivban az oroszok

Sürgősségi ellátásra szakosodott kórházunk egy ideig nem tud most betegeket fogadni – írta a Telegramon a Guardian beszámolója szerint Olekszandr Szjenkevics, Mikolajiv polgármestere, miután a város kórházát orosz támadás érte. A polgármester szerint az oroszok terrortámadást hajtottak végre.

A támadásban a kórház traumatológiai központja semmisült meg, aminek helyén jelenleg is takarítják a romokat. A traumatológia mellett a kórház főépületének egy része is megsemmisült, a törmelék pedig az épen maradt épületrészeket is beterítette, így azok eltakarításán is dolgoznak.

Negyvennél is több települést foglalhattak vissza az ukránok Herszonban

Hétfőig bezárólag 46 települést foglaltunk vissza az oroszoktól – jelentette ki hétfőn Dmitro Butrij, a dél-ukrajnai Herszon megye katonai vezetője. Butrij elmondása szerint az ukrán seregnek Herszon észsaki részén sikerült előretörnie, azonban a Fekete-tenger közelében is értek el sikereket.

A visszafoglalt falvak nagy része azonban közel lakhatatlan: a harcok során megsemmisültek az infrastruktúra mellett a lakóházak is, a helyzet pedig várhatóan még tovább fog romlani, hiszen az oroszok jelenleg is lövik az ukránok helyben kialakított állásait.

A korábban oltásellenes konteókat terjesztő oldalak átnyergeltek az orosz propagandára

Az élelmiszerhiányért szerintük egy titokzatos, az elitbe beszivárgott zsidó összeesküvő társaság a felelős és nem az Ukrajna elleni orosz támadás.

A korábban oltásellenes konteókat terjesztő oldalak átnyergeltek az orosz propagandára

https://hvg.hu/vilag/20220801_orosz_propaganda_QAnon_oltasellenesseg_haboru_szankciok_elelmiszerhiany

Ilyen az élet most Mariupolban – avagy még egy indok az ukránoknak, hogy harcoljanak

Leginkább egy apokalipszis utáni világot bemutató mozifilmre emlékeztet a 82 napig tartó ostrom után májusban orosz kézre került dél-ukrajnai város, Mariupol. A nyugati fegyverek mellett így az is védekezésre serkenti az ukránokat, hogy láthatják, milyen élet vár rájuk, ha a „felszabadítók” elfoglalják lakóhelyüket.

Ilyen az élet most Mariupolban - avagy még egy indok az ukránoknak, hogy harcoljanak

Leginkább egy apokalipszis utáni világot bemutató mozifilmre emlékeztet a 82 napig tartó ostrom után májusban orosz kézre került dél-ukrajnai város, Mariupol. A nyugati fegyverek mellett így az is védekezésre serkenti az ukránokat, hogy láthatják, milyen élet vár rájuk, ha a „felszabadítók" elfoglalják lakóhelyüket.

A Kreml támogatásáról biztosítja Belgrádot és nem zárja ki, hogy fegyvert is szállítana Szerbiának

A Kreml támogatásáról biztosította Belgrádot a Koszovó és Szerbia között kialakult újabb konfliktussal kapcsolatban. Egyáltalán nem kizárt, hogy a balkáni feszültségek újramelegítésével Vlagyimir Putyin megpróbálja tovább destablilizálni Európát. Oroszország kijelentette, hogy abszolút támogatja Szerbiát, és Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő hozzátette: „Mi a koszovói szerbek mellett állunk, úgy gondoljuk, hogy a velük szemben támasztott követelések teljesen ésszerűtlenek.” Moszkva támogatja Belgrád konstruktív álláspontját, amelyet Aleksanr Vučić elnök jelentett be.

„Természetesen úgy gondoljuk, hogy azoknak az országoknak, amelyek elismerték Koszovót, minden befolyásukat latba kell vetniük, hogy figyelmeztessék a koszovói hatóságokat, hogy ne tegyenek meggondolatlan lépéseket, amelyek további eszkalációhoz vezethetnek” – mondta.

Közben Vlagyimir Dzsabarov, az Orosz Föderációs Tanács tagja az állami RIA Novosztyi hírügynökségnek azt mondta, hogy „a Szerbia körüli helyzet súlyosbodása esetén Oroszország segítséget nyújt Belgrádnak anélkül, hogy közvetlenül részt venne a konfliktusban”.

Nem zárta ki, hogy esetleg fegyvereket szállítanak Szerbiának, ha Belgrád ezt kéri.

(Sky News)

Hideg zuhany és villanyoltás – így takarékoskodik Németország az orosz gázhiány közepette

Az országos akcióra az emelkedő energiaárak idején kerül sor, miután az EU a héten megállapodott a közösségen belüli orosz gázfelhasználás csökkentéséről.

Hidegzuhany és villanyoltás - így takarékoskodik Németország az orosz gázhiány közepette

Az országos akcióra az emelkedő energiaárak idején kerül sor, miután az EU a héten megállapodott a közösségen belüli orosz gázfelhasználás csökkentéséről.

Washington Post: Sötét napok köszöntöttek Oroszországra

Az amerikai portál szerint Oroszországban a titkosszolgálatok újra olyan kiemelt szerepet töltenek be a társadalom életében, mint annak idején, Sztálin alatt az NKVD. A szolgálatok túlkapásai közül kiemelik a portál tudósítójának, Vlagyimir Kara-Murzának az esetét, akit azért tartóztattak le, mert állítólag megtagadta az engedelmességet a rendőrséggel szemben, végül álhírek terjesztése miatt indult ellene eljárás, amiért háborúnak nevezte a hatóságok által különleges katonai műveletnek titulált ukrajnai eseményeket. Az orosz–ukrán háború kitörése óta több mint 16 ezer embert vettek őrizetbe Oroszországban azért, mert valamilyen formában tiltakoztak a háború ellen.

A Times szerint Putyin most a legveszélyesebb

A brit lapnak nyilatkozott Mark Galeotti professzor, a nemzetközi bűnügyek, illetve az orosz biztonság szakértője, a Mayak Intelligence tanácsadó cég igazgatója. A szakember szerint az ukránok esetleges herszoni győzelme visszafelé is elsülhet, mivel arra késztethetik Putyint, hogy tovább eszkalálja a viszályt.

Galeotti elmondta, hogy az orosz vezető uralma végén jár, ezért most a legveszedelmesebb, ugyanakkor óvott attól, hogy bárki is kívülről próbálja őt megbuktatni, hiszen csak fiatalabb, egészségesebb és még dühödtebb utód veszi át a helyét. Azt azonban mindenképpen látni kell, hogy a háború ilyen-olyan formában még éveken át folytatódni fog. Mert amíg Putyin a Kreml ura, addig geopolitika gerillát alakít és még sok kárt tud okozni.

Kifutott Odesszából az első, ukrán gabonával megrakott hajó

Egy ukrán gabonát szállító hajó hagyta el hétfőn reggel az odesszai kikötőt, az első az orosz invázió kezdete óta – közölte az ukrán infrastrukturális minisztérium. A hajó célállomása Libanon.

Kifutott Odesszából az első, ukrán gabonával megrakott hajó

Egy ukrán gabonát szállító hajó hagyta el hétfőn reggel az odesszai kikötőt, az első az orosz invázió kezdete óta - közölte az ukrán infrastrukturális minisztérium. A hajó célállomása Libanon.

1 2
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!