szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NATO harminc tagállama közül eddig húsz már megtette ezt a lépést.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Elsöprő többséggel, 95 igennel, mindössze egy nem ellenvokssal szavazta meg a múlt héten az amerikai szenátus a NATO bővítését, ennek megfelelően pedig Joe Biden amerikai elnök aláírta azt a dokumentumot, amivel az Egyesült Államok hozzájárul Svédország és Finnország NATO-csatlakozásához – számolt be az Euronews.

Az Egyesült Államok a NATO harminc országa közül a huszadik olyan, ami hivatalosan is támogatja a szövetség bővülését.

„A NATO az elmúlt hetven évben bizonyította, hogy nélkülözhetetlen szövetség, mely elkötelezett Európa teljes szabadsága és békéje iránt. Szövetségünk szorosabb, mint valaha, egységesebb, mint valaha. Svédországgal és Finnországgal kiegészülve erősebb lesz, mint valaha” – mondta Joe Biden.

Arról, hogy milyen katonai előnyöket jelenthet a NATO-nak a két ország csatlakozása, itt írtunk bővebben:

Számottevő katonai előnyökkel gazdagodhat a NATO Svédország és Finnország felvétele esetén

Svédország a két évszázada, Finnország a nyolc évtizede őrzött semlegességét adja fel azzal, hogy az Ukrajnát megtámadó Oroszországtól tartva hivatalosan is kérte felvételét a NATO-ba. Ehhez még a vétót belengető Tayyip Erdogan török elnöknek is lesz egy-két szava.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!