szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kínai miniszterelnök megjegyzései azt sugallták, hogy Pekingnek kellemetlen Oroszország közelmúltbeli nukleáris retorikája.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Egy magas rangú amerikai tisztviselő szerint Li Ko-csiang kínai miniszterelnök (képünkön) hangsúlyozta, hogy felelőtlennek tartja a nukleáris fenyegetőzést, és „meglehetősen részletesen beszélt Kína Ukrajnával kapcsolatos politikájáról” is – írja a Sky News.

Kína stratégiai partnere Oroszországnak, de elhatárolódott Moszkva egyes retorikai megnyilvánulásaitól. Vlagyimir Putyin ugyanis, miután Ukrajna négy régióját illegálisan annektálta, bejelentette, hogy kész minden szükséges eszközt – beleértve a nukleáris fegyvereket is – bevetni az orosz területek védelmében.

A névtelenséget kérő amerikai tisztviselő elmondta, hogy Pekinget láthatóan kellemetlenül érintették az oroszok részéről érkezett fenyegetőzések, továbbá némileg zavarban is lehet a kínai vezetés az oroszokat Ukrajnában ért katonai kudarcok miatt

Mindez azért is jöhet rosszul Pekingnek, mert éppen hétfőn találkozik a G20 keretében Joe Biden amerikai elnök kínai kollégájával, Hszi Csin-pinggel és bár csodát senki sem vár az egyeztetéstől, lévén, hogy az az amerikai-kínai kapcsolatok egy rég nem látott mélypontján történik meg, ugyanakkor egy Ukrajnában sikereket arató orosz hadsereg szépen demonstrálhatná a Washington nevével fémjelzett egypólusú világrend végét, amiből Kína is profitálna.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dezső András Itthon

„Akár kínai származású magyarokat is célba vehetnek a titkos kínai rendőrőrsök emberei”

Nemcsak a Magyarországon élő kínai állampolgárok, de akár kínai hátterű magyar állampolgárok is célpontjai lehetnek a kínai rezsimnek, amely illegális módszereket alkalmaz, sőt akár emberrablásokat is elkövet, ha azt szeretné, hogy a célszemély visszamenjen Kínába – mondta a hvg.hu-nak adott interjújában Jing-Jie Chen, annak a madridi székhelyű Safeguard Defendersnek a kutatója, amely nemrég világszerte leleplezte az illegálisan működő kínai rendőrségi állomásokat. Budapesten két ilyen állomást azonosítottak, ezek rendszerint létező egyesületek fedésében működnek.