szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ukrajna szövetségeseinek védelmi miniszterei a jövő hónapban újabb csúcstalálkozót tartanak a délnyugat-németországi Ramsteinben, az amerikai katonai támaszponton, ahol várhatóan a repülés és a légi támogatás lesz a fő téma.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Már folynak a viták Ukrajna nyugati szövetségesei között arról, hogy a harckocsik után vadászgépekkel is el kellene-e látni az Oroszország által megtámadott országot – írja a Politico nyugati katonai tisztviselőktől és diplomatáktól származó információkra hivatkozva.

Ahogy arról korábban a hvg.hu is beszámolt, több hónapos huzavona után a német kormány szerdán jelentette be, hogy 14 Leopard 2 típusú harckocsit fog szállítani Ukrajnának. Ugyanezen a napon jelentették be az amerikaiak is, hogy két századra való, azaz összesen 31 darab Abrams harckocsit szállítanak le Kijevnek a közeljövőben.

Jönnek a Leopardok, indul a kalkuláció: hány nyugati tankkal győzhet Ukrajna?

Nagyjából száz harckocsit küldenek a nyugati országok Ukrajnába a következő hetekben, és bár ezek a régi szovjet modellekkel ellentétben a legkorszerűbb technológia szerint készültek, közel sem csodafegyverek.

Ukrajna, ha biztosította a korszerű harckocsik szállítását, akkor nyugati negyedik generációs vadászrepülőgépek, például az amerikai F-16-osok megszerzését fogja szorgalmazni, erről beszélt már az ukrán védelmi miniszter egyik tanácsadója, Jurij Sak is a Reuters szerint.

A Politico forrásai szerint Washington szerint a vadászgépekről egyelőre nem lehet tárgyalni, de ez az álláspont épp úgy változhat, ahogy változott a korábban tabubank számító harckocsik esetében. Volt olyan európai tisztviselő, aki úgy fogalmazott: „lehet, hogy két-három hét múlva már erről fogunk tárgyalni”.

Az ukrán légierőnek elöregedett, szovjet időkből származó vadászrepülőgépek-flottája van. Ezek a repülők még azelőtt kerültek le a futószalagról, mielőtt Kijev kikiáltotta a függetlenségét. A nyugati vadászgépeket elfogófeladatokra és orosz állások támadására használnák.

(Nyitóképünk illusztráció)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!