szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kijev legfrissebb kérésével kapcsolatban az EU-n belül sincs egyetértés, a hollandok nyitottak lennének rá, míg Berlin határozottan elutasító.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Amint lehetséges, meg kell kezdeni a nyugati vadászgépek Ukrajnába szállítását – mondta Denisz Smihal ukrán miniszterelnök a Politicónak. Smihal szerint ugyanis ahhoz, hogy a vadászok megjelenhessenek a fronton legalább fél évre van szükség, mert ennyi időt emésztene fel minimálisan az ukrán pilóták átképzése az irányításukra. Azonban nem csak az ukránok szorgalmazzák ezt a lépést, hanem a balti államok is, például a litván külügyminiszter, Gabrielius Landsbergis arról beszélt a lapnak, hogy jobban aggasztja az Ukrajnának nyújtott nyugati segítség elapadásának lehetősége, mint a konfliktus eszkalációjáé.

A vadászgépekkel kapcsolatos ukrán kérés Washingtonban sem talált süket fülekre, legalábbis a Pentagonon belül katonai tisztviselők egy csoportja a kulisszák mögött azon dolgozik, hogy mihamarabb pozitív döntés születhessen ebben a kérdésben is.

Ráadásul ahhoz, hogy amerikai vadászgépek érkezzenek Ukrajnába, nem is kell feltétlenül, hogy Washington maga küldje azokat, hiszen van több olyan európai NATO-tagállam, amelyik szívesen bocsátana Kijev rendelkezésére F-16-osokat, ilyen például Hollandia. Az ország külügyminisztere, Wopke Hoekstra korábban már közölte a holland képviselőházzal, hogy a kormány vizsgálja a támogatás lehetőségét, ugyanakkor azt is hozzátette, hogy dönteni a kérdésben a védelmi miniszter fog.

Hozzá kell tenni, hogy nem mindenkit ragadott el a lelkesedés az ötlet hallatán, Olaf Scholz német kancellár például úgy fogalmazott egy, a hétvégén megjelent interjújában, hogy részükről „fel sem merült” a vadászgépek kérdése, sőt inkább óvott attól, hogy a fegyverszállítások terén a szövetségesek megpróbálják túllicitálni egymást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Ukrajna a tankok után most nyugati vadászgépeket akar

Ukrajna szövetségeseinek védelmi miniszterei a jövő hónapban újabb csúcstalálkozót tartanak a délnyugat-németországi Ramsteinben, az amerikai katonai támaszponton, ahol várhatóan a repülés és a légi támogatás lesz a fő téma.