szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Folyatatódik Izrael és a Hamász háborúja az október 7-i terrortámadás után.

Izrael háborúban
A Hamász 2023 őszi brutális támadása óta Izrael előbb Gázában, majd Libanonban kezdett ellenoffenzívát, hogy megtörje az Irán által támogatott szélsőségesek állandó fenyegetését és kiszorítsa szomszédságából a terroristákat. Az eszkalálódó háború legfontosabb fejleményeiről folyamatosan beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Azbej Tristan: Magyarország 100 ezer euróval támogatja a gázai menekülteket

Azbej Tristan, a Külgazdasági és Külügyminisztérium üldözött keresztényeket segítő programokért felelős államtitkára közölte: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter megbízásából képviselte a magyar kormányt az Emmanuel Macron francia köztársasági elnök által a gázai civil lakosság humanitárius megsegítésére összehívott párizsi fórumon.

„A konferencián bejelentettem, hogy Magyarország 100 ezer euró értékű adománnyal járul hozzá az egyiptomi erőfeszítésekhez, ami a Gázából elmenekülő civilek humanitárius ellátását célozza. A fájdalmasan sürgető humanitárius feladatok mellett sem adhatunk teret a történtek torzításának, relativizálásának. Határozottan elítéljük a Hamász terrorszervezet Izrael lakossága elleni támadásait. Elismerjük Izrael jogát, hogy megvédje magát a terrorizmustól" - fogalmazott az államtitkár.

A Hamász által ejtett túszokat haladéktalanul szabadon kell engedni. Mindent meg kell tenni azért, hogy a Gázában tartózkodó külföldi állampolgárságú személyek, köztük a magyarok is, elhagyhassák a területet. Ez a konfliktus nem eszkalálódhat államok közti háborúvá! A történelemből tudjuk, hogy egy közel-keleti háború tragikus következményekkel jár, messze a régión túlmutatóan is - írta Azbej Tristan.

(MTI)

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2

Izraeli túszokról készült videót közölt az Iszlám Dzsihád

A felvételeken a túszok Benjamin Netanjahut is bírálják.

Izraeli túszokról készült videót közölt az Iszlám Dzsihád

A felvételeken a túszok Benjamin Netanjahut is bírálják.

Az Iszlám Dzsihád elengedne két túszt Gázából

Az Iszlám Dzsihád kész elengedni két izraeli túszt, egy nőt és egy fiút, humanitárius és orvosi okokból - közölte az al-Kudsz nevű fegyveres szárny szóvivője a Sky News szerint. Azt, hogy ehhez milyen feltételekez szabnak, egyelőre nem lehet tudni.

 

Mit lehet tudni a gázai kórház elleni támadás felelősének tartott Iszlám Dzsihádról?

A szervezet a Hamásznál is régebb óta tevékenykedik Gázában.

Az Iszlám Dzsihád palesztin militáns csoport és a Hamász szövetségese, amely részt vett az október 7-i izraeli támadásban. A Hamász után a második legnagyobb fegyveres hálózattal rendelkezik Gázában, beleértve a rakétákat, aknavetőket és páncéltörő rakétákat. Izrael becslései szerint a csoport több millió dolláros finanszírozást kapott Irántól. A csoport külföldi központjai a libanoni Bejrútban és a szíriai Damaszkuszban vannak. Az 1970-es években alakult csoport Izrael elpusztítására és egy iszlám állammal való felváltására esküdött fel.

Fehér Ház: Izrael minden nap négyórás fegyverszünetet tart Észak-Gázában

Általános tűzszünetről azonban továbbra sincs szó.

Fehér Ház: Izrael minden nap négyórás fegyverszünetet tart Észak-Gázában

Általános tűzszünetről azonban továbbra sincs szó.

Erdogan: Nemzetközi találkozót tartanak a gázai helyzetről Isztambulban

A Gázai övezetben kialakult helyzetről tartanak nemzetközi találkozót jövő szerdán Isztambulban – jelentette be a török államfő.

Recep Tayyip Erdogan azt mondta, hogy Törökország folytatja diplomáciai erőfeszítéseit a válság megoldására. Felszólalásában gyengeséggel vádolta meg a nyugati országokat a gázai polgári halálesetekkel szemben, és felszólította a muszlim nemzeteket, hogy mutassanak egységet Izrael fellépése ellen.

Szerinte a nyugati nemzetek és szervezetek távolságtartással figyelik ezeket az „izraeli mészárlásokat”, de „túl gyengék ahhoz, hogy akár tűzszünetre szólítsanak fel, nemhogy bírálják a gyerekgyilkosokat”. Hozzátette: „ha mi, a Gazdasági Együttműködési Szervezet mint muzulmánok ma nem emeljük fel a hangunkat... akkor mégis mikor?”.

 

Erdogan: A Hamász tagjai nem terroristák, hanem Isten harcosai, akik a földjüket védik

A török elnök a korábbi tervek ellenére nem hajlandó Izraelbe utazni.

A török államfő szerint az isztambuli találkozót felesége, Emine Erdogan védnöksége alatt rendezik meg. Reményét fejezte ki, hogy a török nagyvárosban állam- és kormányfők feleségeinek részvételével tartandó találkozóval erős szolidaritást mutatnak majd „gázai testvéreikkel”.

Október 28-án Isztambulban többezres tüntetést tartottak Palesztina támogatására. Ezen Erdogan elmondta: Törökország azt kívánja elérni, hogy Izraelt nyilvánítsák háborús bűnösnek a Gázai övezetben végrehajtott akciói miatt.

A Gazdasági Együttműködés Szervezetének tagja Afganisztán, Azerbajdzsán, Irán, Kazahsztán, Kirgizisztán, Pakisztán, Tádzsikisztán, Törökország, Türkmenisztán és Üzbegisztán.

A belga miniszterelnök-helyettes szankciókat követel Izrael ellen Gáza bombázása miatt

„Ideje szankciókat bevezetni Izrael ellen. A bombaeső embertelen” – jelentette ki a belga miniszterelnök-helyettes, amely szerint ki kell vizsgálni az izraeli hadsereg csapásait a gázai kórházak és menekülttáborok ellen.

Petra De Sutter a Nieuwsblad című lapnak úgy nyilatkozott: „Világos, hogy Izrael nem törődik a tűzszünetről szóló nemzetközi követelésekkel”.

A politikus szerint az Európai Uniónak azonnal fel kellene függesztenie az Izraellel kötött társulási megállapodást, amelynek célja a jobb gazdasági és politikai együttműködés.

De Sutter azt javasolja, hogy az EU tiltsa be az elfoglalt palesztin területekről származó termékek behozatalát és az erőszakos telepeseket, politikusokat és katonákat, akik háborús bűnökért felelősek, tiltsák ki a közösség területéről.

Ezzel párhuzamosan Belgiumnak növelnie kellene a hágai nemzetközi büntetőbíróság támogatását annak érdekében, hogy vizsgálja ki a bombázásokat, miközben a Hamászhoz befolyó pénzeket el kellene apasztani. „Ez egy terrorszervezet. A terror pénzbe kerül, és szankciókat kell kivetni azokra a vállalatokra és emberekre, akik a Hamászt finanszírozzák” – jelentette ki a miniszterelnök-helyettes.

(The Guardian)

Újabb Hamász-erőd került izraeli kézre

Az izraeli hadsereg közlése szerint a Dzsabálija menekülttábor területén található erődöt tízórányi harc után vették be.

Szerdán zárva maradt a rafahi határátkelő

Egy palesztin tisztviselő beszámolója szerint nem menekítettek ki sebesült palesztinokat és nem evakuáltak külföldi állampolgárokat szerdán a Gázai övezetből Egyiptomba a rafahi határátkelőn keresztül, ami november elseje óta a második ilyen eset.

Az átkelő azért maradt zárva, mert Izrael nem hagyta jóvá a szerdán evakuálandó sebesültek listáját, amelyet a Hamász iszlamista terrorszervezet hatóságai küldtek Egyiptomba – közölte az AFP francia hírügynökséggel az átkelőhelyek igazgatásáért felelős tisztviselő.

A terminált november 3-án és 4-én már bezárták hasonló okok miatt.

A Gázai övezetet Egyiptommal összekötő rafahi átkelő november 1-jén nyílt meg újra, hogy lehetővé tegye a kis palesztin területen rekedt külföldiek és kettős állampolgárok evakuálását. Ez az egyetlen olyan be- és kilépési pont a Gázai övezet határán, amelyet nem Izrael ellenőriz.

Gyógyszerek és orvosi felszerelések érkeztek a Sifa kórházba

Egy szállítmány orvosi felszerelés és gyógyszerek érkeztek a Gázai övezet északi részében lévő Sifa kórházba – közölte szerda este az ENSZ, kiemelve, hogy még többre van szükség.

A világszervezet palesztin menekülteket segítő szervezete (UNRWA) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vezetői közös nyilatkozatban számoltak be arról, hogy „a könyörtelen bombázások által a személyzetünket és partnereinket fenyegető hatalmas kockázatok ellenére” a segélyek elérték Gáza legnagyobb kórházát.

Hangsúlyozták, hogy a háború több mint egy hónappal ezelőtti kezdete óta ez a létfontosságú szállítmány csak a második volt, amely a Gázavárosban található kórházba érkezett.

„Bár üdvözlendő, az általunk szállított mennyiség messze nem elegendő a Gázai övezet hatalmas szükségleteinek kielégítésére” – hangoztatta Philippe Lazzarini, az UNRWA vezetője és Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója. Közleményükben leírták a „katasztrofális” körülményeket, amelyek között a kórház működik. Az orvosok kénytelenek a folyosókon, a padlón vagy a szabadban operálni, „miközben a betegek a gyógyszerek és az altatószerek hiánya miatt kínzó és szükségtelen fájdalmaknak vannak kitéve”.

A két vezető elismeréssel adózott a Sifa kórház orvosainak, ápolóinak és személyzetének, akik „hősiesen reagáltak a kétségbeejtő helyzetre”. Hozzátették ugyanakkor, több támogatásra van szükségük a helyi egészségügyieknek. „A Gázai övezet északi részét nem lehet és nem szabad elszigetelni, és nem szabad megfosztani a humanitárius segélyektől” – hangsúlyozták.

 

Kiemelték, hogy Sifa és más kórházak hiányt szenvednek az orvosi ellátásban, a gyógyszerekben és mindenekelőtt az üzemanyagban, amelyet Izrael a harcok kezdete óta nem enged be Gázába.

„Üzemanyag nélkül a kórházak és más alapvető létesítmények, mint például a vízsótalanító üzemek és a pékségek nem tudnak működni, ami minden bizonnyal sok ember halálához fog vezetni” – állapították meg.

Tűzszünet jöhet túszok elengedéséért cserébe

A megállapodás megkötésében a hírek szerint Katar, Egyiptom és az Egyesült Államok is közreműködik.

 

1 2
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!