szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ukrán parlament emberi jogi biztosa szerint Moszkva kezdeményezte az egyeztetéseket.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Kijev szerint megkezdődtek a tárgyalások Moszkvával a kurszki betörés során ejtett orosz hadifoglyok és az ukrán hadifoglyok cseréjéről – írja a Financial Times.

Dmitro Lubinyec ukrán ombudsman szerda este nyilatkozta az ukrán sajtónak, hogy a párbeszédet orosz kollégája kezdeményezte. Az ukrán katonai hírszerzés pedig a Financial Times érdeklődésére megerősítette, hogy valóban fogolycserén dolgoznak.

Orosz tisztviselők korábban arról beszéltek, hogy Moszkva felfüggesztheti a fogolycserét. Lubinyec azonban most azt nyilatkozta, a Tatjana Moszkalkovával folytatott egyeztetése reményt adott neki, hogy a harcoló felek hamarosan mégis tető alá hozhatnak egy újabb cserét.

„Proaktív volt a beszélgetésünk ebben a kérdésben” – mondta Lubinyec, hozzátéve, hogy Moszkva és Kijev „információt cserél” egymás foglyairól. „Vannak kiemelt kategóriák, melyek cseréjére készen állunk. Elsősorban a súlyos sebesültek tartoznak ide, másodsorban az ukrán nők, harmadsorban pedig mindenki más, aki fogságba került.”

Lubinyec azt mondta, tájékoztatta az ENSZ-t és a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságát, hogy „megvédik az orosz hadifoglyok jogait, és Ukrajna bármikor kész a genfi egyezményen alapuló cserefolyamatok folytatására”.

Diadalittas elégtétel itt, rémület ott és könnyek mindenütt – ilyen a kurszki ukrán betörés belülről

Egy hete nyomul előre Oroszország területén belül az ukrán hadsereg, a művelet célja sejthető, ahogy a végső kimenetele is. Helyszíni tudósítások alapján bemutatjuk, milyen az ukrán csapás és az orosz válaszcsapás a betörésben résztvevő katonák és a határvidék mindkét oldaláról menekülni kényszerülő civilek szemszögéből.

Ukrajna hivatalosan nem közölte, hogy a kurszki betörés során összesen hány orosz katonát ejtett foglyul, de a lap tudósítóinak nyilatkozó kormányhivatalnokok és a kurszki határvidéken tartózkodó ukrán katonák szerint „százakat”. Csütörtökön az ukrán belbiztonsági szolgálat, az SZBU egyik tisztségviselője annyit közölt, hogy csak az ukrán különleges erők 102 oroszt ejtettek foglyul a kurszki térségben az orosz 488. motorizált lövészezred és a csecsen Akhmat egység katonái közül.

A fogolycsere-tárgyalások Ukrajna kurszki betörésének tizedik napján kezdődtek meg. Kijev szerint ezer négyzetkilométer orosz földet foglaltak el az akció során. Olekszandr Szirszkij, az ukrán fegyveres erők főparancsnoka csütörtökön azt mondta, hogy csapatai továbbra is napi egy-két kilométernyit nyomulnak előre, és előző nap több mint 100 foglyot ejtettek. Az orosz védelmi minisztérium szerdán közölte, hogy fegyveresei visszaszorították az ukránokat hét kurszki településen, a határtól 30 és 90 kilométerre lévő területen.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!