szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A befektetéssel függőségüket és kitettségüket szeretnének csökkenteni, ám a német kormányválság árnyékában kérdéses a megvalósítás.

Németország kétmilliárd eurót fektetne a félvezetőiparába globális versenyképességének erősítésére, valamint a nagyoktól, mint Kínától és az Egyesült Államoktól való függőségének csökkentésére érdekében – írja a Bloomberg.

A lap információi szerint az új forrásokat a chipgyártó vállalatok kapják, hogy „a jelenlegi színvonalat jelentősen meghaladó, modern gyártási kapacitásokat” építsenek. A beruházástámogatás még nem nyilvános, noha a gazdasági minisztérium a hónap elején felhívást tett közzé a chipgyártó cégek számára, hogy pályázzanak új támogatásokra. A kiosztandó támogatás végleges, pontos összege még nem ismert, a kancellár szóvivője csupán utalt a kétmilliárd euróra.

Az ambíciót zárójelbe teszi a nemrég kirobbant német kormánykoalíciós válság, melynek következtében februárban új kormányt választanak. A jelenleg a kancellárt adó szociáldemokraták, ha benne is lesznek az új kormánykoalícióban, közvélemény-kutatási statisztikák szerint nem valószínű, hogy ők lennének a nagyobb partner, a CDU/CSU-nak áll a zászló mostanában. Az új kormány valószínűleg saját költségvetést tervez majd, így a most támogatásért folyamodó chipgyártó cégek közel sem lehetnek biztosak benne, hogy a projektek végig is futnak.

A chipcsászár Intel fontos pillanatokban hozott rossz döntéseket, most pánikszerűen keresi a kiutat

Fájdalmas átalakulással keresi a kiutat a gödörből a személyi számítógépek aranykorában a chippiacot uraló amerikai Intel, amely az utóbbi időben minden fontos iparági trendről lemaradt.

A félvezetők a kor legfontosabb termékeivé váltak, ám az ellátási láncok zavara és a legnagyobb gyártó, Tajvan veszélyeztetettsége miatt kritikusnak minősül a gyártókapacitás. Az integrált áramkörök jelentőségét lekövetve az EU 2023-ban fogadta el az Európai Chiptörvényt, melynek célja, hogy megerősítse a blokk félvezető-ökoszisztémáját, és 2030-ra megduplázza piaci részesedését, a globális termelési kapacitás 20 százalékára tornázza fel azt.

Az ambicionált növekedéstől viszont még messze elmarad a realitás, sőt a német chipszektor két nagy kudarccal szembesült az elmúlt időszakban. Az Intel harmadrészt EU-s támogatásból épülő, összesen 30 milliárd eurós magdeburgi chipgyára a legnagyobb projekt lett volna a kontinensen, ám a bajba jutott amerikai vállalat szeptemberben elhalasztotta terveit. Ezzel párhuzamosan a Wolfspeed és a ZF Friedrichshafen cégek szintén visszavonták a Németország nyugati részére tervezett chipgyártó kapacitásuk építési terveit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!