szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elnök egyre gyakrabban beszél arról, hogy hiba volt Ukrajnának lemondania atomfegyvereiről a Szovjetunió felbomlásakor.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden felvetette, hogy Ukrajnának nukleáris fegyvereket kellene kapnia miután véget ért az orosz-ukrán háború – írta meg a Politico.

Az elnök szerint ez elrettentő erőként szolgálhatna Oroszország számára, hogy ne támadja meg ismét Ukrajnát, ha nem tudnak elég gyorsan csatlakozni a NATO-hoz a háború befejezése után.

Egy tolmácson keresztül adott interjút Piers Morgannak Zelenszkij, aki kijelentette, ha a NATO-tagság folyamata évekig vagy évtizedekig elhúzódik, akkor teljesen jogos kérdés, hogy mivel védhetik majd meg magukat a jövőben egy újabb támadástól. „Adják vissza a nukleáris fegyvereinket. Adjanak nekünk rakétarendszereket” – mondta Zelenszkij.

Ukrajna a Szovjetunió felbomlásakor, több mint 30 évvel ezelőtt lemondott a területén tárolt atomfegyverekről, ami „ostoba és felelőtlen” engedmény volt az ukrán elnök szerint.

Az 1994-es budapesti memorandumban az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Oroszország erős biztonsági garanciákat adott három volt szovjet köztársaságnak, Ukrajnának, Fehéroroszországnak és Kazahsztánnak, cserébe azért, hogy a területükön lévő összes atomfegyverről lemondanak.

Zelenszkij szerint, amikor Oroszország 2014-ben megszállta a Krím félszigetet, valamint a kelet-ukrajnai Donyeck és Luhanszk megyék egyes területeit, Kijev beavatkozásra szólította fel a garanciát vállaló országokat, de ők nem reagáltak.

Megdöbbentette az ukránokat, hogy az Egyesült Államokban ugyanazt akarják, mint Putyin

Moszkva és Washington is arról beszél, hogy választásokra lenne szükség Ukrajnában. Kijev orosz destabilizációtól tart, egy volt miniszter szerint mindkét nagyhatalom ki akarja iktatni Zelenszkijt.

Nyitókép forrása: JOHN THYS / AFP

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!