szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A boszniai szerbek elnökét február végén egy év börtönre ítélték, mert ellenszegült a daytoni béke felett őrködő ENSZ-főképviselő döntéseinek.

A bosznia-hercegovinai szövetségi nyomozó és védelmi hivatal (SIPA) megpróbálta elfogni Milorad Dodikot, a boszniai Szerb Köztársaság vezetőjét, az ellene kiadott elfogatóparancs alapján, azonban ezt az őt védő boszniai szerb rendőrök megakadályozták. Összetűzésre nem került sor – írja az MTI, a szerb közszolgálati televízió reggeli híradója alapján.

A SIPA késő este próbálta meg Kelet-Szarajevóban elfogni Dodikot, aki ellen márciusban adtak ki elfogatóparancsot, mert a boszniai szövetségi ügyészség szerint veszélyeztette az ország alkotmányos rendjét, valamint nem volt hajlandó megjelenni az erről szóló meghallgatáson. Dodik mellett a Szerb Köztársaság két másik magas rangú tisztviselőjét, Radavan Viskovic miniszterelnököt és Nenad Stevandic házelnököt is körözik, mivel szintén nem jelentek meg a meghallgatáson.

Dodik az eset után azt mondta, hogy a SIPA megsértette a törvényt, mert a Szerb Köztársaság területe nem tartozik a nyomozók hatáskörébe, mivel nem ismerik el a szövetségi fennhatóságot.

A boszniai szerbek korábban nemzetközi elfogatóparancs kiadására kérték az Interpolt, erre azonban – többek között a magyar kormány tiltakozása miatt – nem került sor. Egyébként az elmúlt hetekben Dodik többször is átlépte a boszniai határt, Szerbiában, Oroszországban és Izraelben is járt nemrég.

Dodik az utóbbi hónapokban több intézkedésével megpróbálta elősegíteni az általa vezetett boszniai Szerb Köztársaság önállósodását. Március közepén például az országrész új alkotmányának tervezetét is benyújtották.

Az elnököt azonban február 26-án a boszniai szövetségi bíróság első fokon egy év börtönbüntetésre ítélte, mivel figyelmen kívül hagyta Christian Schmidt nemzetközi főképviselő döntéseit, amire válaszként a boszniai szerb parlament megszavazta a szövetségitől önálló igazságügyi rendszer létrehozását. Bár a törvény aláírását az ország alkotmánybírósága hatályon kívül helyezte, Dodik mégis aláírta azt, ezért az alkotmányos rend veszélyeztetésével is gyanúsítják.

Bocs, mégis lesznek náluk fegyverek – miért küldenek 78 magyar TEK-est Bosznia-Hercegovinába?

Ilyen az, amikor Orbán Viktor nem avatkozik be más államok belügyeibe: magyar pénz és terrorelhárítók érkeztek Bosznia-Hercegovinába. Milyen politikai haszonszerzés reménye vezeti a Balkánon kavaró magyar miniszterelnököt, amikor a térség autoriter vezetőivel barátkozik? Vagy szimplán csak az orosz érdekeknek való megfelelés a cél?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!