szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Donald Trump amerikai elnök nem tudja teljesen átérezni és megérteni az ukránok fájdalmát – vélekedett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az ABC amerikai hírtelevíziónak adott interjújában, amelyből az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett részleteket szombaton.

Zelenszkijt Trump egy kijelentéséről kérdezték, amelyben az amerikai elnök Oroszországot és Ukrajnát “játszótéren civakodó gyerekekhez” hasonlította. Mi, (Vlagyimir) Putyin (orosz elnök) és Ukrajna, nem vagyunk gyerekek egy játszótéren. “Ő egy gyilkos, aki azért jött a parkba, hogy gyerekeket öljön meg” – jelentette ki.

Hangsúlyozta, hogy Trump nem tudja teljesen átérezni és megérteni az ukránok fájdalmát. “Nem Trump elnökről van szó, hanem bárkiről, aki nincs itt ebben az országban, hanem több ezer mérföldnyire van innen. Ők nem tudják teljesen átérezni és megérteni ezt a fájdalmat” – tette hozzá. Azt mondta, hogy Ukrajnában a háború kezdete óta az orosz hadműveletek következtében 631 gyerek halt meg.

Ukrajna olyan kárt okozott hétvégén az oroszoknak, amelyet legalább tíz év és tömérdek pénz lesz rendbehozni

Már csak egy olyan orosz stratégiai bombázótípus van, amellyel pótolni lehet az ukránok által elpusztított gépeket, az is elavult és nagyon drága. Az oroszok várhatóan kemény választ fognak adni a repülőtereiket ért támadásokra, de kicsi a valószínűsége annak, hogy a Kreml atomfegyvert vetne be, még úgy is, hogy a nukleáris doktrínájuk szerint erre lehetőségük van.

Zelenszkij az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) június 1-jén végrehajtott, Pókháló elnevezésű hadműveletét kommentálva – amelyben ukrán közlés szerint 41 orosz katonai repülőgépet semmisítettek meg – közölte, hogy kizárólag ukrán fegyvereket használtak, szövetséges országokból származó haditechnikai eszközöket nem.

Dróntámadásokkal a békéért: sehogy sem állnak az orosz-ukrán tárgyalások

A várakozásoknak megfelelően az orosz-ukrán béketárgyalások újabb isztambuli fordulója sem hozott áttörést. Kijev és Moszkva is kitart álláspontja mellett, az oroszok pedig nem egyeznek bele a legalább egy hónapos tűzszünetbe. Viszont talán jöhet az újabb fogolycsere.

Andrij Jermak, az ukrán elnöki iroda vezetője egy szombati tévéműsorban kifejezte abbéli reményét, hogy sikerül megszervezni Zelenszkij és Trump találkozóját a június 15-17. közötti kanadai G7-csúcstalálkozó margóján. Elmondta, hogy a Julija Szviridenko első miniszterelnök-helyettes vezette ukrán delegáció egyesült államokbeli látogatásának célja a héten egyebek között az volt, hogy előkészítsen egy ilyen elnöki találkozót Kanadában. Az ukrán küldöttség találkozott az amerikai szenátus tagjainak körülbelül felével, valamint a kongresszus mindkét házának kulcsfontosságú bizottsági vezetőivel, hogy ismertessék Ukrajnának a háborúval és az Oroszországgal szembeni szankciókkal kapcsolatos álláspontját – tette hozzá Jermak.

Ukrán professzor a Pókháló-hadműveletről: Ukrajna nemcsak repülőgépeket semmisített meg, fegyverként használta az orosz rendszer bizonytalanságát is

Roman Seremeta szerint ezentúl minden teherautó és azok sofőrjei is potenciális fenyegetést fognak jelenteni az oroszok szemében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!