szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szakemberek hónapok óta dolgoznak a megoldáson a tó kritikus vízszintjének javítása érdekében.

Üzemirányítási próbát tart vasárnaptól a Közép-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság a Velencei-tónál – derül ki az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) hvg.hu-hoz is eljuttatott közleményéből. Ennek során azt vizsgálják majd, hogy milyen hatással van a Velencei-tó vízminőségére és élővilágára, ha megkezdik a vízpótlást a pátkai tározóból.

Erre azért van szükség, mert a tárolt víz klorofilltartalma egyelőre a határérték kétszerese. A hvg.hu csütörtökön írta meg, hogy a vízügy elkezdte az előkészületeket a vízpótlásra:

Már ürítik a Zámolyi-víztározót, készül a vízügy a Velencei-tó vízpótlására

„A bolygó felmelegszik és élhetetlenné válik, akár már az unokáink számára, s hogy ez ne így legyen, vissza kell fogni a széndioxid-kibocsátást" - mondja Jamniczky Zsolt, az E.ON Hungária Csoport igazgatósági tagja. Az energiacég a nagy nemzetközi vállalatcsoport tagjaként úttörő szerepet játszik Magyarországon a fenntartható energetikai megoldások elterjesztésében, az e-mobilitástól, a napelemes rendszerek telepítésén át, egészen az évtizedekkel ezelőtt épített villamos hálózatok fejlesztéséig.

Az állandó ellenőrzés mellett zajló próba elengedhetetlen ahhoz, hogy a szakemberek eldöntsék, a hűvös idő és a víz hosszú útja elegendő-e a klorofillértékek csökkenéséhez és a vízeresztés biztonságos elindításához

– írta pénteken az OVF, amely azt is jelezte, hogy a szakembereik hónapok óta dolgoznak a megoldási lehetőségeken tó kritikus vízszintjének javítása érdekében, és igyekeznek megtalálni a legoptimálisabb verziót.

A vízügy jelezte, hogy a vízpótlás csak abban az esetben indítható el, ha Pátkai víztározóból származó víz minősége nem veszélyezteti a tó állapotát. Azt remélik, hogy a hidegebb időjárás beköszöntével a klorofilltartalom magától csökken majd, de arra is számítani lehet, hogy a leeresztés során is esik az értéke, hiszen a víz több kilométeren keresztül áramlik a tóig.

A próba során vasárnaptól öt napon át engednek másodpercenként 350 liter vizet a tóba a tározóból. Eközben 3 mérőhelyen naponta vesznek vízmintát, amiket a KDTVIZIG laboratóriumában elemeznek, többek között a „klorofill-a”-tartalmát ellenőrzik. Mint írták,

ha kedvezőek a mérési eredmények, nem kell megvárni, hogy a klorofillszint a határérték alá süllyedjen, és hamarabb meg lehet kezdeni a tó vízpótlását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Ballai Vince Zhvg

A Velencei-tónak talán nem is olyan rossz, hogy most alig van benne víz

A látszólag a kiszáradás felé tartó, tömeges halpusztulással is sújtott Velencei-tó egyszerűen olyan, hogy bizonyos időközönként rendkívül lecsökken a vízszintje. Ez azonban nem feltétlenül baj, sőt: az őshonos élőlények alkalmazkodtak a tó jellegéhez, és a víz tisztán tartásában kulcsfontosságú nád megújulásához is üdvös az alacsony vízszint. Ez persze nem fogja felvidítani tónál és a tóból élőket, pedig hosszabb távon hozzá kell majd szokniuk, hogy nem lehet mindig csurig a tómeder – és nem a klímaváltozás miatt.