szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Újabb szigorításokról számolt be Nagy István agrárminiszter a ragadós száj- és körömfájás-kitörésekkel kapcsolatban kedden: elhalasztanak egy túrát, az állattelepeknek pedig melegen ajánlják a járványügyi terv elkészítését. Újabb esetek nincsenek, de zajlik a nyomozás, hogyan kerülhetett Magyarországra 50 év után ismét a veszélyes vírus. A miniszter belengette az állami sertésfelvásárlást is.

Eredményes a védekezés, a ragadós száj- és körömfájás betegségnek nem volt újabb kitörése, sikerül keretek között tartani a vírust – jelentette be kedden Nagy István agrárminiszter az állategészségügyi operatív törzs ülését követően. A miniszter szerint eddig összesen több mint 60 ezer szűrővizsgálatot végeztek el a térség 749 telepén, és egyetlen újabb esetet sem találtak. Emellett zajlik a járványügyi nyomozás, aminek célja, hogy megállapítsák, honnan származik, hogyan kerülhetett ismét Magyarországra a vírus, és miért történhetett mindez. Az ügyben kihallgatások, nyomozati vizsgálatok zajlanak – mondta.

A miniszter jelezte, a fertőzés által érintett négy telep közül kettőben már „megtörtént a mentesítés”, vagyis leölték és elszállították az összes állatot. Ezeken a telepeken már a fertőtlenítés zajlik. A két másik telepen pedig ma kezdődnek „a mentesítési, felszámolási folyamatok”. Nagy István azt reméli, hogy ezzel a hétvégére végeznek, és itt is elindulhat a fertőtlenítés. 

MTI / Vasvári Tamás

Ismételten utalt azokra a videókra, amelyeket a Hegyeshalom melletti Csemeztanyán – ahol több ezer marhatetemet földeltek el – készültek, és véres maradványokat és föld alól feltörő folyadékot mutatnak, a miniszter szerint a mentesítési folyamat egyes pillanatairól „legálisan vagy illegálisan” készült beszámoló 

egyáltalán nem szolgálja a lakosság megfelelő tájékoztatását,

és azt ígérte, hogy ha a folyamat 10-14 nap múlva lezárul, a legnagyobb nyilvánosságnak is meg fogják mutatni a végeredményt. Emellett a helyiek megnyugtatása érdekében a térségben monitoringkutakat fúrnak gyorsított eljárásban, és már tervezik a tanya ivóvízvezetékét, amit hamarosan ki is építenek. Helyben ugyanis jelenleg nincs vízvezeték, a helyiek pedig a kutakból húzott ivóvizük minőségét féltik a földbe ásott tetemektől.

Több mint tíz kilométeres kamionsor torlódott fel a határon Hegyeshalomnál

Az osztrák-magyar határon több átkelőhelyen is felfüggesztették a személy- és járműforgalmat a száj- és körömfájás miatt.

Mindenkit arra kérnek, hogy vegye figyelembe és fogadja el a hatóság utasításait. Azt is mondta, nem szeretnék, ha politikai ügy lenne az egészből, ez egy komoly szakmai feladat, amin megfeszítetten dolgoznak a szakemberek. 

Újabb korlátozások

A miniszter több új korlátozás bevezetését is bejelentette: 

  • elhalasztják a Gerecse-túrát, mivel kockázatosnak tartják, hogy „8000 ember meginduljon ott, ahol sok vad is mozog”;
  • ajánlatossá teszik (később akár kötelező is lehet) járványügyi terv elkészítését az állattartó telepek számára. Nagy István szerint ennek majd azt is tartalmaznia kell, hogy hova földelnék el hasonló veszélyhelyzet esetén az esetleg megsemmisítésre ítélt állatok tetemeit. Ennek megléte révén kevésbé izgatná fel a lakosságot, ha ilyenre kerülne sor.

Támogatások

A miniszter emlékeztetett, hogy korábban már döntöttek arról, hogy az állam átvállalja az érintett telepeken dolgozók bérét, amihez először a bérgarancia-alapot vették igénybe. A továbbiakban, hogy ez valós támogatás legyen, a kármentesítés végén ennek az összegét is beszámítják majd a nem visszatérítendő támogatásba.

Felelevenítette az érintett telepek számára biztosított hiteltörlesztési moratóriumot és a teljes állami kártalanítást, minden érintett esetében. A támogatások célja, hogy az érintettek újra tudják indítani vállalkozásaikat, ami „nemzetgazdasági érdek” is, de az is célja, hogy 

senkinek ne legyen érdeke az ilyen esetek eltitkolása.

Ezen gondolat és a megelőzés mentén biztosítanak a legkisebb, háztáji termelők számára is fertőtlenítőszereket ingyen. Ehhez csak szólni kell a helyi önkormányzatnak, és már küldik is a Nébih szakembereit a megfelelő szerekkel. 

Amikor komplett járásokat zártak le, és katonákkal őriztették – így kezelték a legpusztítóbb száj- és körömfájás járványt Magyarországon

Katonákkal őrzött faluk, munkahelyükön ragadt tömegek, borzalmas „kézmosodák” jellemezték a hatvanas évek nagy járványát, amely anyagilag is hatalmas veszteség volt az ágazatnak. És persze már akkor is az volt a nagy kérdés: nyitva lehet-e a kocsma?

Mindenki nagyon figyeljen az állataira!

Nagy István fokozott figyelmet és együttműködést kért a gazdáktól, mert csak így lehet megelőzni a vírus továbbterjedését, ennek érdekében a következőket kérte: 

  • a telepekre csak az lépjen be, akinek feltétlenül szükséges, és 
  • ő is csak teljes fertőtlenítés és ruhacsere után,
  • fertőtlenítsék a járműveket, eszközöket be- és kihajtás után is,
  • tartsák tisztán a ruhát és a lábbelit,
  • rendszeresen tisztítsák az eszközöket,
  • eszközöket ne adjanak kölcsön, ne vigyenek át másik telepre,
  • korábban minden telepnek különálló önálló állatorvost jelöltek ki,
  • tartózkodjanak a körmöző brigádok és birkanyíró brigádok alkalmazásától,
  • ne vigyenek be a telepre máshonnan, más telepről takarmány, szalmát, alomanyagot,
  • ellenőrizzék a kerítések állapotát, hogy elkerüljék idegen állatok, vadak esetleges átjárását.

Ha pedig bárki gyanút észlel, azonnal értesítse az állatorvost, vagy hívja a Nébih zöldszámát, a +36 80 263 244-et.

A miniszter azt is felsorolta, milyen tünetekre figyeljenek az állatoknál az állattartók: 

  • étvágytalanság,
  • depresszió, 
  • láz, 
  • sántaság, 
  • csökkent tejtermelés, 
  • nyáladzás, 
  • újszülött állatok hirtelen elhullása, 
  • hólyagok és sebek a szájon, nyelven, tőgyön, lábvégeken,
  • mivel pedig a juhok és kecskék esetében enyhébbek a tünetek, az esetükben nagyobb figyelem szükséges.

Sertésfelvásárlás jöhet

A miniszter arról is beszélt, szervezik, hogy a térség sertéstartóitól felvásárolják a sertéseket. Szerinte meg kell indítani a folyamatot, „meg kell teremteni a normális forgalmat”, mivel a késlekedés gazdasági károkkal járhat.

A miniszter a tájékoztatón nem tért ki rá, de korábban egy helyi tévé szerint megerősítette, hogy a még leölendő 3600 marhát a korábbi tervekkel ellentétben (és a helyiek heves tiltakozása nyomán), nem Jánossomorjára szállítják.

Ragadós száj- és körömfájás: a piaci pszichózis miatt már azt a magyar húst sem veszik meg, amit lehetne

Pánik nincs, de a hazai állattenyésztés kétharmada aggódva figyeli a ragadós száj- és körömfájásos esetekkel kapcsolatos fejleményeket. A feszültség a sertéstenyésztőket érinti a leginkább, náluk pár napos késés is a pénztárcára mehet.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!