szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Felfüggesztett börtönre ítélték a szekszárdi jogosítványügy vádlottjait, akik kenőpénzt kértek azért, hogy a vizsgázók könnyebben megszerezhessék a jogosítványt, illetve letehessék a KRESZ-vizsgát.

Felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte kedden másodfokon, jogerősen a Pécsi Ítélőtábla a szekszárdi jogosítványügy több vádlottját, köztük a Nemzeti Közlekedési Hatóság (NKH) egykori ügyintézőjét és egy autósiskola vezetőjét és egy oktatót is. 

A bűncselekményeket 2005 és 2008 között követték el: az autósiskolák vezetői és a szakoktató rendszeresen külön pénzösszegeket kért vagy fogadott el a tanulóvezetőktől azért, hogy a sikeres vizsgákat elérjék a vizsgabiztosnál, aki az elméleti vizsgához nyújtott segítségért rendszerint 30 ezer, a forgalmi vizsgáért 5-10 ezer forintot kért. Az NKH ügyintézője 5 ezer forintért igazolta valótlanul az egészségügyi vizsgákat. Az ügyben az NKH tett rendőrségi feljelentést.

A bíróság az NKH volt alkalmazottját 17 rendbeli vesztegetés és 45 rendbeli közokirat-hamisítás miatt mondta ki bűnösnek, ezért másfél évi, három évre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte, és 128 ezer forint vagyonelkobzást rendelt el vele szemben - közölte az ítélőtábla. A vesztegetésben részt vett autósiskola vezetőjét két évi, felfüggesztett börtönbüntetéssel sújtotta, illetve négy évre eltiltotta a járművezető-oktatói foglalkozástól; egy szakoktatóra egy évi, felfüggesztett börtönbüntetést szabott ki, egyben két évre eltiltotta foglalkozásától. 

Az ügy elsőrendű vádlottját, az NKH volt vizsgabiztosát a Szekszárdi Törvényszék már első fokon, jogerősen 44 rendbeli vesztegetés miatt két évi, négy évre felfüggesztett börtönre ítélte, végleg eltiltotta foglalkozásától, és 925 ezer forint vagyonelkobzást rendelt el vele szemben. Egy másik autósiskola-vezető másfél éves, felfüggesztett börtönbüntetést, a vesztegető tanulóvezetők megrovást kaptak. 

A jogerős ítélet a vizsgabiztos esetében enyhébb a Szekszárdi Törvényszék első, 2012 októberében hozott határozatánál, amely a vizsgabiztosra három és fél évi, letöltendő börtönbüntetést szabott ki. Az ítélőtábla azonban 2013-ban, másodfokon a vádlottak többségét illetően megalapozatlanság miatt új eljárásra kötelezte a szekszárdi bíróságot. A táblabíróság ezúttal kisebb módosításokkal helyben hagyta a törvényszék ítéletét, amelynek többek között a bűnügyi költségekre vonatkozó részét hatályon kívül helyezte.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!