Tetszett a cikk?

Remek játék, zseniális közlekedési eszköz, apró lépés a füstmentes város megteremtése felé, vagy orbitális hülyeség? Kíváncsiak voltunk, hogy melyik állítás igaz leginkább a legújabb városi kedvencre, az elektromos rollerre. Egy hétig nyúztuk az E-Rollert a válaszért.

Az már a gázkar első meghúzáskor kiderült, hogy ez a roller nem játékszer! A 800 Watt teljesítményű villanymotor ugyanis akkorát rántott, hogy éppen csak fenn maradtam a rolleren, de miután az elindulás nehézségein átestem, már 30-35 kilométer/órával száguldottam a Városliget egyik, autók által nem használt útján. Mi az osztrák Leier cég két elektromos rollere közül az izmosabb EFG02-es modellt próbáltuk ki, a kisebbik testvért harmadnyi teljesítményű, 300 wattos motor hajtja.

5-10 perc kellett ahhoz, hogy megszokjuk, egy rolleren állva száguldozunk. Különösen a kormányzás jelentett nehézséget kezdetben. Miután hozzászoktunk hirtelen haragjához, ki mertük próbálni a kormányon lévő turbó gombot is, ami olyan érzés volt, mint amikor autóban előzés előtt visszaváltunk. A „turbóval” azonban érdemes csínján bánni, mert a plusz teljesítmény alaposan leszívja az akkut. A 800 wattos motor egyébként szokatlan erővel húz, és komolyabb emelkedőkön is bírja szusszal, bár az igazsághoz tartozik, hogy hegyekben nem tettük próbára.

Arra voltunk kíváncsiak, hogy az E-Roller hogyan használható városi körülmények között. Hála a vastag kerekeknek, a roller nagyon stabil, az első szimpla és a hátsó dupla teleszkópok pedig egy kátyús vagy macskaköves út egyenetlenségeit is remekül elnyelik. Viszont a kicsi kerekek a magasabb padkákkal nehezen boldogulnak, a felugratást nem ajánljuk, mert abból nagy zakó lehet.

A roller akkumulátora normál hálózatról tölthető, éppen úgy, ahogy egy mobiltelefon. Tesztünk során azt tapasztaltuk, hogy alacsony töltöttségi szintről 3-4 óra alatt sikerült feltölteni az akkut, amit a tápegység ledjének zöld színre váltása jelez.

Az E-Roller egyik szimpatikus tulajdonsága, hogy szerkezetileg rendkívül egyszerű, sallangokat alig találni rajta. Ránézésre lerí, hogy a gyártó nem sajnálta belőle az anyagot, viszont cserében a roller maga 36 kilogrammot nyom, vagyis megemelni sem könnyű, nem hogy cipelni. Az E-Roller elöl és hátul tárcsafékeket kapott, ami meggyőzően állítja meg nagy sebességnél is, a hátsó fékkel pedig látványos farolásokat is könnyű bemutatni.

A másik érdekes kérdés az elektromos roller hatótávolsága. A nálunk lévő típus akkumulátora (36 V/12Ah) a gyári adatok szerint 18 kilométer megtételére képes egy töltéssel, ami a legtöbb esetben bőven elégséges. Ennek ellenére érdemes a töltöttséget mutató kijelzőn tartani a szemünket, ha nem akarunk megszakadni a terhétől. Hiába az összecsukható szerkezet, ennek legfeljebb annyi hasznát vesszük, hogy befér az autó csomagtartójába, buszozást nem vállalnék vele.

Ha valaki úgy érzi, hogy ő már túl kényelmes vagy lusta a rollerezéshez, akkor az E-Roller egy mozdulattal „robogóvá” alakítható: az állólap megfelelő nyílásába bele kell állítani a csőre szerelt nyerget.

Fülöp Norbert

Műszaki adatok és képek az Autómenedzser.hu autós portálon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Autó

Elektromos biciklit kínál a Smart

Beszáll az elektromos kerékpárok piacára a Daimler fennhatósága alá tartozó Smart: a márka az augusztus 31-én, a németországi Friedrichshafenben tartandó Eurobike kiállításon mutatja be e-bike-ját, amit az elektromos bringák specialistájának számító Grace nevű berlini céggel közösen fejlesztettek ki.

Biró Csongor Autó

Elektromos Smartot vezettünk

Legalább ezer-ezerötszáz elektromos Smart futkározik világszerte, elsősorban a világ zöldebb, technológiai értelemben érettebb vidékein: az Egyesült Államokban, Londonban, Németországban. A berlini szállodák előtt bérelhető biciklik mellett villanykútról egyelőre ingyen tölthető Smartokat is kölcsönözhetünk. A Michelin Challenge Bibendum rendezvényen díjtalanul élvezhettük a környezetbarát autózást a kicsi kocsival.

MTI Autó

Jön az elektromos népautó?

Míg a nagy autógyárak piacképes vagy előkészületi stádiumban lévő elektromos autóinak ára 30 ezer eurónál kezdődik (Nissan Leaf 30 ezer, Mitsubishi i-MiEV 35 ezer, BMW Megacity Vehicle 36-38 ezer), addig egy aacheni kft. igazi "népautóval" akar betörni a villanymeghajtású mobilok piacára.