Miért ne hagyjuk utolsó napra a kötelezőváltást?
Praktikus okokból, mivel az idén december 1. szombatra esik. Eddig a napig kell beérkeznie igazolhatóan a felmondásnak. A felmondásnak jelenleg is faxon vagy postai úton kell eleget tenni, illetve személyesen. Bár egyre több biztosító elfogadja az emailes felmondást is.
Megint ez az utolsó kampány?
Az autósok 75 százaléka még jövőre is csak év végén tud váltani. A kampány így azoknak szól, akiknek január 1. és február 28. közt van az évfordulója. A jelenlegi trendek alapján 2016-ra eshet 50 százalék alá az év végi váltók aránya - a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ) prognózisa alapján.
Mit jelent jövőre az évközi kampány?
Ökölszabályként továbbra is csak annyit, hogy minden autós, akár mikor van az évfordulója a biztosításának évfordulós napján válthat először biztosítót. Ezt a szándékát viszont 60 nappal korábban jeleznie kell.
Mit jelent a díjnemfizetés miatti fedezetlenség?
Akinek nemfizetés miatt nincs érvényes biztosítása, annak meghatározott összegű napi
fedezetlenségi díjat kell fizetni. Valamint, csak ugyan ahhoz a biztosítóhoz kötheti vissza biztosítását az évfordulójáig, mint amelyikkel korábban szerződésben állt.
Cascóval együtt kgfbt?
Megint csak ökölszabályként, a casco nem kötelező-biztosítás. Míg az utóbbinál törvény szabályozza a szolgáltatás feltételeit – azonos szolgáltatás jár mindenkinek - bármennyit is fizetett érte. A casco esetében ez nem így van, ne csak a díjat, hanem a szolgáltatást is alaposan vizsgáljuk át mielőtt megkötjük a szerződést. (Nehogy belefussunk abba, hogy az olcsó casco csak 50 ezer forintig térít, egy forinttal drágább kárt már nem.)
Baleseti adó vs. biztosítási adó
A baleseti adót a kötelező gépjárműfelelősség-biztosítás után fizetjük. Mértéke a biztosítás alapjának 30 százaléka. A biztosítási adót - jövő évtől kell fizetni - lakás, casco illetve az utasbiztosítások után. Mértéke a cascónál a díj 15 százaléka, vagyon- és baleset-, utasbiztosításnál pedig 10 százaléka.
Mi az a direkt kárrendezés? Amikor egy karambol kapcsán a saját biztosítónk intézi a káreseménnyel járó teendőket, tehát nem a károkozó biztosítóját kell felkeresnünk. A saját biztosítónk egyezkedik a másik fél biztosítójával. Így a jelenlegi gyakorlat, miszerint mindegy kihez szerződünk számunkra teljesen érdektelen, mivel a másik fél biztosítóját kell felkeresnünk. Maximum azon kell izgulnunk, hogy a károkozó félnek normális társasággal legyen szerződése.