Szerdán 12 és 20 óra között korlátozzák a 7,5 tonnásnál nagyobb gépjárművek forgalmát az országutakon és az autópályákon abban a 15 megyében, amelyre másodfokú (narancs) riasztást adtak ki a kánikula miatt – írt a Transindex oldala, a közúti infrastruktúrát kezelő országos vállalatra hivatkozva (CNAIR).
Maros, Kolozs, Bihar, Szatmár, Temes, Szilágy, Máramaros, Krassó-Szörény, Arad, Beszterce-Naszód, Fehér, Szeben, Hunyad, Dolj és Mehedinţi megyében tiltják meg a 7,5 tonnásnál nagyobb gépjárművek közlekedését.
Kivétel a személyszállító járművek, az élő állatokat, romlandó élelmiszereket szállító teherautók, a katasztrófa-elhárításhoz, segítségnyújtáshoz használatos járművek, az üzemanyag-szállítók, a palackozott ivóvizet szállító autók, illetve a meghibásodott gépkocsikat elvontató járművek.
A CNAIR közleménye szerint a korlátozásra az útburkolat épségének védelmében van szükség.
Magyarországon a rendkívüli kamionstop elrendelése, vagy éppen a feloldása a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium hatásköre, megkerestük őket, hogy hasonló helyzetben felmerülhet-e ilyen szempont nálunk is.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium kommunikációján keresztül azt a választ kaptuk, hogy a kamionstopok idejét alapvetően a 192/2008-as kormányrendelet szabályozza. Ennek elsődleges feladata a környezeti terhelés csökkentése, egészségbiztonság és a közlekedésbiztonság figyelembe vétele. Ami a kamionstop rendkívüli feloldását jelenti, arról a Emberi Erőforrások Minisztériuma országos tisztifőorvosi feladatokért felelős helyettes államtitkár – hőség riadó esetén - egyeztet a nemzeti fejlesztési miniszter a környezetvédelemért felelős miniszter és átmenetileg fel függeszthetik, amire viszonylag gyakran is van példa. Azt, hogy éppen fordítva a kamionstop felfüggesztése, helyett épp kamionstopot rendeljenek el az utak állapotvédelme szempontjából, az a NFM kommunikációja szerint nem valószínűsíthető.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.