szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A csontig hatoló hideg már megérkezett – reggel néhány helyen -20 fok alatt is járt a hőmérő higanyszála –, a havazás azonban várhatóan péntek délután érkezik. Egyes előrejelzések kétnapos havazással számolnak, ami jövő hét elején megismétlődhet. Meglátta árnyékát a medve is, ebből a népi meteorológia hosszú telet valószínűsít. A nagy hidegben a bőrünkre kell leginkább odafigyelnünk.

Ha február 2-án jó idő van, a medve meglátja az árnyékát és ettől megijedve "visszabújik barlangjába", az a tél elhúzódását vetíti elő. Csütörtök reggel pedig a ragyogó napsütésben a Fővárosi Állat- és Növénykertben meglátták árnyékukat a medvék. A meteorológusok szerint a hosszú távú előrejelzések – a légköri folyamatok számos véletlenszerű, kiszámíthatatlan eleme miatt – eleve olyan nagy bizonytalansággal bírnak, hogy ennyi erővel akár a medvék árnyékát is figyelhetjük.

Egyelőre annyi látszik biztosnak, hogy a következő napokban is marad a fogcsikorgató hideg. Az elmúlt éjszaka az Időkép.hu oldalon olvasható beszámolók szerint a leghidegebb a Nógrád megyében található Mihálygergéről jelentették: ott reggel -21 fokot mutattak a hőmérők. Borsodnádasdon -21,1 fokot, míg Sajógalgócon mindössze -22 fokot mutatott a hőmérő.

AP / Vadim Ghirda

Az Országos Meteorológiai Intézet munkatársai szerint pedig a hideg idő folytatódik, az elkövetkező egy hét során számottevő enyhülés nem lesz, a hőmérséklet jóval a sokévi átlag alatt marad. Számításaik szerint leghidegebb hétfőn hajnalban várható: -13, -18 fok, de a kevésbé felhős helyeken -20 fok alá hűl a levegő. Napközben is erős fagyra készülhetünk; szombaton, vasárnap -10 fok körüli hőmérsékleti csúcsérték valószínű. A hidegérzetet még tovább erősíti a sokfelé megerősödő szél.

Köpönyeg.hu távolabbi előrejelzést is készít, amely szerint a jövő hét elején ismét zord reggelek lehetnek, -25, -20 fokos minimumokkal. De mint írják, addig is folytatódik a szibériai eredetű zord hideg levegő beáramlása, reggel -20 és -9, délután -10 és -5 fok között alakulhat a hőmérséklet.

Az Időkép.hu szerint még délután is mindössze -6 fok az országos átlaghőmérséklet, Nyíregyháza környékén -10 fok van, egy-egy széllökés hatására ezt azonban jóval kevesebbnek érezhetjük. Előrejelzésükben szintén a hétfő éjszaka lehet a leghidegebb, -17 fok, de az után következő éjszakákon is maradnak a súlyos mínuszok, enyhülést csak 18-ától várható.

Egyre biztosabb a nagy havazás

A hó mennyiségét illetően is nagy a várakozás. Az OMSZ szerint még mindig nehéz pontosan megmondani a várható havazás mennyiségét. A mediterrán ciklon péntek és vasárnap este közötti időszakban lesz a legközelebb térségünkhöz. Szombaton sokfelé valószínű váltakozó intenzitású havazás, vasárnap pedig fokozatosan csökken a hó előfordulása és mennyisége, ekkor legtovább északkeleten számíthatunk hóra. A péntek estétől vasárnap estig kialakuló hóréteg vastagsága – a jelenlegi számítások szerint – Baranya keleti harmadán, az Alföldön lehet a legtöbb, 20-40 centiméter. A legkevesebb hóra északnyugaton számíthatunk, ott a legtöbb, ami hullhat, 2-10 cm között valószínű. Budapest térségében 10-25 cm-re számíthatunk.

Pezzetta Umberto

Az Időkép.hu szerint is egyre biztosabb a nagy hó. Mint írják, a jelenlegi modellfutások alapján holnap kora délutántól az ország déli felén kezdődő észak-északnyugati irányba terjeszkedő havazásra készülhetünk, mely péntek késő este, szombat éjszaka éri el a főváros térségét, szombat reggel vélhetően már az egész ország havas tájra fog ébredni. Az oldal szerint a modellfuttatások zöme a keddi napra – még nagy bizonytalanság mellett – újabb havazással számol. A mostani számítások szerint ez esetben a déli, délkeleti országrész ismét jelentős mennyiségű, 10-20 centiméternyi friss havat kapna.

A Köpönyeg.hu szerint Dél-Keleten továbbra is 30-40, a középső tájakon 10-20, Észak-Nyugaton 4-10 cm hó hullhat. Dél-Keleten komoly hótorlaszokat emelhet a viharos szél.

Szervezetünk és bőrünk

Ha nincs is számottevő fronthatás, a tartós hideg megviselheti a szervezetünket, ízületi fájdalmak jelentkezhetnek az időjárásra érzékenyeknél. Míg a szilárd tüzelőanyagokból származó por- és koromrészecskék mennyisége növekszik a levegőben.

A hideg idő leginkább a bőrünket kezdheti ki. Éppen ezért ajánlott a megfelelő öltözködés, a végtagok és a nyak védelme. A bőrpír, a kiszáradás ellen zsíros ápoló krémeket alkalmazhatunk, amelyekbe jótékony hatású mézet, illóolajokat is keverhetünk. A hidegből melegbe, melegből hidegbe való mozgásokat a bőrünk sem viseli jól, különösen a tágabb a hajszálereknek nem tesz jót a sűrű hőmérsékletváltás, habár nehéz elkerülni a napi többszöri hideg-meleg hatást. A hideg levegőnek összehúzó, a szélnek és a téli napfénynek szárító hatása van. Erőteljesen szárítja a bőrünket a fűtött levegő is. Noha jólesik ilyenkor a hosszas forró fürdő, szárító hatása miatt inkább a rövid fürdések ajánlottak. Azok is használjanak testápolót, akik amúgy nem szoktak. Jó, ha tudjuk azt is, hogy minél időseb az ember, annál kevésbé intenzív a faggyúmirigyek működése.

Törés és szívroham
Az extrém hideg napokon – amikor az átlag hőmérsékelt mínusz 3,9 fok alatt marad – a kihűlésre és a fagyhalálra is oda kell figyelni, amely nem csak a szabadban következhet be, zárt térben is fennáll a veszélye, ha tartósan 14 fok körüli a hőmérséklet. A hőmérséklet csökkenése más egészségügyi problémákat is előidézhet. Mintegy két százalékkal növeli a szív- és érrendszeri halálozás kockázatát. Ez a hatás általában a hideghullám megérkezése után 3-7 nappal mutatható ki. A nagy hideg ugyan nem kedvez a járványoknak, viszont a szervezet lehűlése elősegítheti a fertőző baktériumok, vírusok bejutását szervezetünkbe. A havazással és jegesedéssel megugrik a töréssel járó balesetek száma is.

Kiszáradás szempontjából az egyik kritikus terület a kéz. A kesztyű kötelező, de nem árt a napi többszöri krémezés sem, olykor pedig jót tesz a bőrpuhító pakolás is. Az ajkunk bőre is igen vékony, a nedves felületet pedig a szél is jobban károsítja, a növényi olajok és viasz sokat segíthet. A szemkörnyéki bőr leheletvékonyságának is jót tesz a nappali és éjszakai krémezés, nagyon vékony, legfőképpen azért, mert itt a faggyúmirigy is kevesebb.

Sütőtökös pite. Hideg napokra
Rapp Eszter

Hangulatjavító táplálkozás

Noha a mostani napsütés jó hatással van a közérzetünkre, a hideg idő a lehangoltságot is előhozhatja, persze megfelelő táplálkozással a mélabúnak is elejét lehet venni. A magnézium nyugtatóan hat az idegekre. Pótlását a zöld levelű zöldségekkel, sütőtökkel és teljes kiőrlésű gabonákkal oldhatjuk meg. De ugyanilyen fontos a D-viamin is, amelynek hiányával magyarázhatók egyes kutatások szerint a gyakori téli fertőzések. A lazac, a gomba és a vaj is kiváló D-vitamin forrás.

A szervezetben található kalcium szintjének csökkenésére utalhat, ha nyugtalanságot, idegességet, lehangoltságot tapasztalunk. A kalcium elsődleges forrásai a tej és a tejtermékek, de pótlásáról mák, sütőtök, szardínia, káposzta, spenót és mandula fogyasztásával is gondoskodhatunk. Az Omega-3 zsírsavaknak a depressziós tünetek megelőzésében és kezelésében is van szerepük. A halfélék közül elsősorban a szardínia, makréla és a lazac ajánlott. A vas kiürülése miatt is jelentkezhet fáradtság, lassultság; ez utóbbi megtalálható a marhahúsban, a májban, a kacsában és rákfélékben is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!