szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mikroszkóppal mutatnák ki a vérben jelenlévő Lyme-kórt okozó baktériumokat.

Egy szerdai sajtótájékoztatón jelentette be Bózsik Béla Lyme-kór kutató, a Lyme Borreliosis Alapítvány alapítója az általa kidolgozott új módszert. A DualDur névre hallgató technológia kidolgozója elmondta, hogy eddig az úgynevezett szerológiai vizsgálatokat alkalmazták a fertőzés kimutatására, amikor is a baktériumhoz kötődő, a szervezetben termelődő ellenanyag meglétét vizsgálják, ez azonban szerinte nem mindig sikeres, mert a szervezet néha képtelen ellenanyagot termelni. A jelenleg klinikai vizsgálat alatt álló technológiája során azonban a vérmintából sötét látóterű mikroszkóp alatt mutatják ki közvetlenül a kórokozót, amelynek alakja jellegzetes, így egyértelműen felismerhető – idézi Bózsik Bélát az MTI.

Az uniós kkv eszközfejlesztési pályázaton komoly pénzösszeget – 3,5 millió eurót – elnyerő DualDur módszerről Bózsik Béla már 30 éve állítja, hogy működik, de a mai nagy érzékenységű mikroszkópokkal, nagyon koncentrált vérmintából még egyszerűbben kimutatható a Borrelia a vérben.

Kritikus hangok

A DualDur módszer hatékonyságáról azonban a szakmán belül egyelőre nincs mindenki meggyőződve. Lakos András infektológus, Lyme-specialista szerint a Borreliák a fertőzést követő 1-2 hétben megjelennek ugyan a vérben, de később már nincsenek ott jelen.

„Bózsik doktor évekkel a tünetek kezdete után is látja őket, olyan esetekben is, amikor a klinikai tünetek alapján a Lyme-kór fel sem merül. Bózsik Béla felfedezése már több évtizedes múlttal büszkélkedhet, de lektorált folyóiratban még tudomásom szerint nem jelent meg erről szóló közleménye” – fogalmazott lapunknak az orvos.

Jövőre piacra kerülhet az új módszer 

A Lyme-kór megállapítása a – nem minden orvos számára egyértelmű – tünetek és egy Lyme-teszt eredményén alapul. A jelenleg a leghitelesebbnek tartott, használatban lévő Lyme-tesztek azonban a már említett szerológiai tesztek, amelyek csupán a Lyme-baktériumok, azaz a Borreliák ellen termelődött antitesteket mutatják ki. Az antitestek kimutatása, mennyiségük értelmezése viszont egyrészt függ a piacon található sokféle Lyme-teszt pontosságától, a beállításuktól, de az adott kezelő orvos megítélésétől, felkészültségétől is. Azaz, ha a DualDur módszer működik, az valóban előrelépést jelenthetne a Lyme-diagnosztika területén.

Bózsik Béla fia, Bózsik András, a Lyme Diagnostics Kft. ügyvezető igazgatója azt mondja, hogy akár már egy év múlva is piacra kerülhet az új módszerük. Szeretnék teljesen automatizálni a vérminták vizsgálatát, ha ez sikerülne, akkor 6-8 perc alatt kimutatható lenne a fertőzés.

A Lyme-kórról, annak tüneteiről, a félrediagnosztizálásának veszélyeiről korábban ebben a cikkben írtunk.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!