szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Kossuth téren mutatott be több tízezer ember előtt szentmisét vasárnap délelőtt Ferenc pápa, aki délután a Pázmány Péter Katolikus Egyetem diákjaival is találkozott háromnapos magyarországi látogatásának utolsó napján. Végül kora este Novák Katalin búcsúztatta és visszarepült Rómába. A hvg.hu egész nap követte a szentatya programjait, visszakövetheti a nap minden fontos eseményét.

Most érkezett

Az oltárnál Erdő Péter misézik, a pápa csak elnököl

Egészségi állapota miatt nem tud térdelni, vagy sokáig egy helyben állni, így az oltárnál Erdő Péter misézik latinul, Ferenc pedig mögötte ülve követi az eseményeket.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7

Ukrán nyelvű könyörgés is volt

Több nyelven is könyörögtek a hívek, a német után közvetlenül az ukrán következett: "Imádkozzunk a világ békéjéért, hogy a hatalmat gyakorlók és mindazok, akik társadalmi felelősséget vállaltak, az igazi jót keressék, hogy a nemzetek egyetértésben élhessenek.”

Hordágyon vittek el egy nőt a Kossuth térről

A Bors írja, hogy a tömegben egy nő rosszul lett, hordágyon vitték el.

A kirekesztésről is beszélt Ferenc pápa, hozzátéve, hogy ne merüljünk el "a saját területünk védelme fölötti aggódásban"

"Ez a katolicitás: mindannyiunkat, keresztényeket, akiket a Jó Pásztor név szerint szólított meg, arra hívott, hogy szeretetét befogadjuk és továbbadjuk, hogy az ő nyáját befogadóvá tegyük és sohasem kirekesztővé. És ezért mindannyian arra kaptunk meghívást, hogy ápoljuk a testvériség és az együttműködés kötelékeit, megoszlás nélkül, anélkül, hogy közösségünket saját tulajdonunknak tekintenénk, anélkül, hogy elmerülnénk a saját területünk védelme fölötti aggódásban, hanem megnyílva a kölcsönös szeretet előtt" – hangsúlyozta a pápa.

Az áldoztató papok már elindultak a credo alatt

A hiszekegy pedig egyetemes volt, vagyis azt a verziót mondták, amit az evangélikusok és kálvinisták is használnak.

Ferenc a nyitott kapuk fontosságáról beszélt

"Jézus a kapu, amely szélesre tárult, hogy beléphessünk az Atya közösségébe és megtapasztalhassuk irgalmát; de mint köztudott, a nyitott kapu nemcsak arra szolgál, hogy belépjünk valahová, hanem arra is, hogy elhagyjuk azt a helyet, ahol vagyunk. Így hát, miután visszavezetett minket Isten karjai közé és az egyház közösségébe, Jézus az a kapu, amely a világba irányít minket: arra buzdít, hogy menjünk ki és találkozzunk testvéreinkkel. És jegyezzük meg jól: mindannyian – senkit sem kizárva ebből a «mindannyian»-ból – erre kaptunk meghívást: hogy kilépjünk a komfortzónánkból és legyen bennünk bátorság eljutni az összes perifériára, ahol szükség van az evangélium világosságára."

"Legyünk nyitottak és befogadóak egymás felé"

"Engedjük be szívünkbe az élet Urát, az ő igéjét, aki vigasztal és gyógyít, utána pedig lépjünk ki és váljunk mi magunk is nyitott kapukká a társadalomban. Legyünk nyitottak és befogadóak egymás felé, hogy segítsük Magyarországot a testvériség és a béke útján növekedni" – hangsúlyozta Ferenc pápa a laikus testvéreknek, a katekétáknak, a lelkipásztori munkatársaknak, és a politikai és társadalmi felelősséget viselőknek.

"Jézus az emberiség jó pásztoraként jött, hogy nevünkön szólítson és hazavezessen minket"

„Először is nevükön szólítja juhait. Üdvösségünk történetének kezdetén nem mi állunk, nem a mi érdemeink, képességeink, eszközeink; a kiindulópont Isten hívása, az Ő vágyakozása utánunk, hogy elérjen minket, az Ő értünk érzett aggodalma, az Ő irgalmának bősége, amellyel meg akar menteni a bűntől és a haláltól, hogy életet adjon bőségben és vég nélküli örömöt. Jézus az emberiség jó pásztoraként jött, hogy nevünkön szólítson és hazavezessen minket. Ezért mi hálatelt szívvel emlékezhetünk meg az Ő szeretetéről, amit már akkor tanúsított irántunk, amikor még távol voltunk Tőle. Igen, miközben mi mindnyájan, mint a juhok, tévelyegtünk, és ki-ki a maga útjára tért, ő magára vette gyarlóságainkat és maga hordozta vétkeink terhét, hogy visszavigyen minket az Atya szívéhez."

"Jó Pásztorként jön..."

"És még ma is, minden élethelyzetünkben, mindabban, ami a szívünket nyomja, a veszteségeinkben, a félelmeinkben, a vereség időnként ránk törő érzésében, a szomorúság börtönében, ami azzal fenyeget, hogy elveszi a szabadságunkat, ő hív minket. Jó Pásztorként jön, és nevünkön szólít minket, hogy elmondja, az Ő szemében milyen értékesek vagyunk. Jön, hogy meggyógyítsa sebeinket és magára vegye gyengeségeinket, hogy az Ő nyájában egységre hívjon minket és megismerjük az Atyát és egymást."

Ezekkel a szavakkal kezdte Ferenc pápa a szentmisét

"Én azért jöttem, hogy életük legyen és bőségben legyen. Így tesz a jó pásztor: életét adja juhaiért. Jézus tehát, mint egy pásztor, aki a nyáját keresi, azért jött, hogy megkeressen minket, amikor elveszettek voltunk; eljött mint pásztor, hogy kiragadjon minket a halálból; mint egy olyan pásztor, aki ismeri és végtelen gyengédséggel szereti juhait – aki az Atya nyájába vezetett és az Ő gyermekeivé tett minket. Szemléljük hát a Jó Pásztor képét és időzzünk el két cselekedeténél, amelyeket az evangélium szerint a juhaiért tesz: először nevükön szólítja, majd pedig kivezeti őket."

1 2 3 4 5 6 7
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!