szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az alkotmányjogász szerint kezdeményezése „kiváló lehetőség lenne a kegyelmezési jogkörben megrendült bizalom helyreállítására is.”

Novák Katalin kegyelmi botránya
Még a kormánypártok soraiban is komoly felzúdulást keltett, hogy Novák Katalin köztársasági elnök megkegyelmezett a bicskei gyermekotthonban történt pedofil ügy egyik érintettjének, K. Endrének. A botrányba Novák Katalin, valamint Varga Judit igazságügyi miniszter is belebukott. Az ügy legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követhetik.
Friss cikkek a témában

„Az én kezdeményezésem, mellyel Novák Katalinhoz fordultam, a következő volt. Azt javasoltam, hogy az (ex)köztársasági elnöki asszony nyilvánosan vállalja, hogy kegyelemben részesíti azokat, akik olyanoknak segítenek az eltávozásban, akik gyógyíthatatlan, halálos betegségben szenvednek és emiatt elviselhetetlen mértékű fizikai és mentális szenvedésnek vannak kitéve” – írta az ALS betegségben szenvedő Karsai Dániel a Facebookon, hozzátéve, hogy kezdeményezését a következő köztársasági elnöknek is fel fogja vetni.

Az alkotmányjogász január közepén látogatott a Sándor-palotába, ahol Novák Katalin akkori köztársasági elnökkel találkozott. Akkor azt írta, a találkozót ő kezdeményezte az államfőnél, a körülbelül egy órás beszélgetésre pedig „az ügyét segítő kéréssel” érkezett, és „abszolút nyitott hozzáállással” találkozott.

Karsai Dániel csütörtöki bejegyzésében kifejtette: „Az öngyilkosságban való közreműködés büntetőjogi következménye alól való mentesülést szerettem volna ezen a speciális úton elérni. Szigorúan olyan betegek és segítőik számára, akik elviselhetetlen mértékű és megoldhatatlan szenvedésnek vannak kitéve. Hogy az elnöki kegyelmet még véletlenül se lehessen visszaélésszerűen alkalmazni, azt is javasoltam, hogy a köztársasági elnököt az ilyen kegyelmezési ügyekben egy bizottság segítse. A bizottság tagjai lennének orvosok, pszichiáter, büntetőjogi szakértő. A lista folytatható és finomítható. Ez a bizottság állást foglalna a köztársasági elnök számára, hogy valóban indokolt volt az öngyilkosságban való közreműködés az érintett személy szenvedésének megszüntetésére és arra az érintett akaratával egyezően került sor.”

Karsai bejegyzését úgy zárta: „Úgy vélem, az általam javasoltak, ha nem is tökéletes és végleges megoldást kínálnak az életvégi döntések meghozatalához való jog kapcsán, de jelentősen előmozdíthatnák azt. A köztársasági elnöki kegyelem ilyen típusú gyakorlása morálisan teljesen indokolt. Ezért kiváló lehetőség lenne a kegyelmezési jogkörben megrendült bizalom helyreállítására is.”

Az alkotmányjogász a kegyelembotrányba belebukó Novák lemondása után arról írt, alkotmányellenes a köztársasági elnök lemondása, pontosabban annak országgyűlési elfogadó nyilatkozathoz kötése. Erről ide kattintva olvashat bővebben.

Karsai Dániel alkotmányjogász augusztusban állt nyilvánosság elé az ALS betegségével, életvégi döntésének jogáért pedig az Emberi Jogok Európai Bíróságán perelte be a magyar államot. Tavaly decemberben Karsai Dániel öccse népszavazást kezdeményezett az eutanáziával kapcsolatban, de a Nemzeti Választási Bizottság elutasította azt. Karsaiék a fellebebzésüket pénteken nyújtják be. A Karsai Dániellel, testvérével és ápolójával készült interjút a hvg360-on olvashatja el:

Karsai Dániel testvére és ápolója: Ő nem drámázik, nekünk sincs jogunk összesírni egy százas papírzsepit

Milyen érzés a családnak, a testvérnek vagy a segítőnek átélni egy nyilvánosság előtt vállalt halálos betegséget? Karsai Dániel öccse, Karsai Péter és ápolója, Márkovics Ákos hónapok óta közvetlen közelről követik végig az ALS-beteg alkotmányjogász küzdelmét, de még három hónapja sem gondolták volna, hogy a történet ennyi pozitív dolgot rejt magában.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!