szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elhíresült ellentmondásos jelenet miatt durva zaklatások céltáblái lettek a művészek.

Párizs 2024 - hírek
Száz év után újra Párizsban gyűlnek össze a világ legjobb sportolói, hogy 35 sportágban minél gyorsabban, erősebben és magasabbra jussanak. A július 26. és augusztus 11. között zajló játékok minden magyar érintettjéről és fontos híréről beszámolunk cikksorozatunkban.
Friss cikkek a témában

A francia ügyészség vizsgálatot indított a halálos fenyegetések és zaklatások ügyében, amiket a párizsi olimpia megnyitójának szervezői és résztvevői kaptak, írja a BBC.

Thomas Jolly művészeti vezető, Thierry Reboul rendező és Alexandre Billard, az Ubi Bene rendezvényügynökség munkatársa szombaton tettek feljelentést. Barbara Butch, aki DJ-ként működött közre a megnyitó elhíresült jelenetében, már korábban megtette a jogi lépéseket, miután az interneten valóságos gyűlöletcunami zúdult rá.

Ahogy arról beszámoltunk, a sokak szerint Az utolsó vacsorára utaló jelenet világszerte óriási vitákat váltott ki, mondván: gúnyt űzött a kereszténységből. Főként katolikusok, keresztény csoportok és konzervatív politikusok ítélték el az ott látottakat.

Jolly cáfolta, hogy ez lett volna a szándéka, és azt is elmondta, hogy nem a Leonardo-kép volt az inspirációja, hanem a görög mitológia, és az egészet a sokszínűség ünneplésének szánta. Mint leszögezte, nem volt célja, hogy „felforgató legyen, gúnyolódjon vagy sokkoljon”. Ez azonban láthatóan nem érdekelte azokat a zaklatókat, akik online küldözgettek neki halálos fenyegetéseket. Az ügyészség ezek hatására rendelte el a nyomozást. Jolly egyébként nyíltan vállalja homoszexualitását.

Ő és a produkciós cég vezetője is kapott olyan üzenetet, amelyben azt írták a Koránra hivatkozva, hogy Allah büntetése fogja sújtani a szervezőket Saint-Denis-ben, az olimpia egyik helyszínén, Butch pedig arról beszélt, hogy horogkeresztekkel ellátott üzeneteket kapott, amikben olyanokat írtak, hogy égjen a pokolban. Az ügyészek emellett vizsgálják azokat a gyalázkodásokat is, amiknek a show egy másik szereplője, a drag queen Nicky Doll volt a címzettje.

A támadásokkal kapcsolatban Emmanuel Macron miniszterelnök felháborodásának adott hangot, hozzátéve, hogy semmi nem lehet indoka a művészek megfenyegetésének. Szerinte a franciák nagyon büszkék voltak erre az ünnepségre, és úgy érzik, hogy az ország bátorságot mutatott a művészi szabadság kifejezésével.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!