szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Több, egymástól független brüsszeli forrás is megerősítette, hogy Magyarország valóban blokkolja az Európai Békekeret további 500 millió euróval történő kibővítését.

Az Európai Békekeret egy költségvetésen kívüli eszköz, amelynek célja, hogy az Uniót fokozottan képessé tegye a konfliktusok megelőzésére, a béke megteremtésére és a nemzetközi biztonság megerősítésére. Az uniós költségvétésből nem lehet például fegyvervásárlást finanszírozni, ezért döntöttek úgy a tagállamok 2021 márciusában, hogy létrehozzák ezt az eszközt, amelyet a tagállamok külön, saját költségvetésükből, meghatározott arányban töltenek fel.

Eddig összesen hat alkalommal, mindösszesen 3,1 milliárd euró értékben döntöttek a kormányok arról, hogy az Európai Békekeretből Ukrajnának szánt fegyvereket vásárolnak. Ehhez eddig minden alkalommal hozzájárult Magyarország is, és teljesítette a rá eső befizetési hányadot. Vagyis ezekből a magyar hozzájárulásokból is fegyvert vásárolnak.

Ez a fejlemény azért is figyelemre méltó, mert tavaly decemberben a külügyminiszterek tanácsa politikai megállapodásra jutott a forrásoknak emeléséről, hogy ezzel biztosíthassa az Európai Békekeret pénzügyi fenntarthatóságát.

A Tanács konkrétan arról döntött, hogy 2023-ban (2018-as árakon) 2 milliárd euróval növeli az összesített pénzügyi felső határt, egy későbbi szakaszban pedig lehetőséget lát a további emelésre is. Az Európai Békekeret összesített pénzügyi felső határának teljes emelése 2027-ig (2018-as árakon) összesen akár 5,5 milliárd eurót is kitehet. Ennek élesen ellentmond a magyar blokkolás.

Egy forrásunk arra hívta fel a figyelmet, hogy a tagállami vezetők, tehát Orbán Viktor is egyetértett az állam- és kormányfők december 15-i csúcstalálkozóján elfogadott nyilatkozattal, amelyben kinyilvánították annak fontosságát, hogy az EU az Európai Békekereten keresztül támogassa partnereit. Sőt, üdvözölték a külügyminiszterek pár nappal korábbi megállapodását, amellyel biztosították a támogatás fenntarthatóságát.

Az Európai Bizottság az EUrologusnak nem kívánta kommentálni a hírt arra hivatkozással, hogy a tagállamok közötti bizalmas tárgyalásokról van szó. Azt azonban az illetékes szóvivő megerősítette, hogy az EU elkötelezett Ukrajna további támogatása kapcsán, és ezzel összefüggésben különböző szinteken folyamatosak a tárgyalások.

Hétfőn az uniós külügyminiszterek Brüsszelben találkoznak. Szijjártó Pétert itt minden bizonnyal szembesítik a kollégái Ukrajna támogatásával kapcsolatos magyar állásponttal. A kiszivárgott hírek szerint több kormányt is felháborított a magyar álláspont – különösen a lengyeleket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!