szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

A két márciusi uniós csúcstalálkozó napirendje, a következő hétéves költségvetés előkészítése és – magyar javaslatra – az Európai Bizottság és a civil szervezetek közötti szerződések átláthatósága. Ezek voltak az Általános Ügyek Tanácsának legfontosabb témái.

A magyar kormány képviseletében Bóka János Európa-ügyi miniszter a tanácskozás utáni sajtótájékoztatóján ismertette kezdeményezését, amely arra vonatkozik, hogy az Európai Bizottság tegye átláthatóbbá és hozzáférhetőbbé a nem kormányzati szervezetekkel kötött szerződéseit. Bóka szerint ugyanis jelenleg korlátozott és szelektív az ezekhez való hozzáférés, és a magyar kormány szeretné elérni, hogy biztosítsanak nagyobb és szélesebb körben elérhető betekintést. A miniszter elmondása szerint a tanácsülésen ezt a javaslatát más miniszterek is támogatták.

Az EUrologus felvetésére, hogy a mindenki által elérhető és egy regisztráció után használható, A Bizottság dokumentum-nyilvántartása című weboldal miért nem alkalmas erre a célra, Bóka János elmondta, hogy innen több részlet nem derül ki, például, hogy milyen tevékenységre vállal kötelezettséget az érintett civil szervezet, és azt milyen módon teljesíti. Az említett oldalon ugyanakkor megtalálható valamennyi szerződés esetében a szerződő felek neve, az összegek és a szerződés általános céljai. A bizottsági álláspont szerint ezzel teljesítik a rájuk rótt kötelezettségeket.

Az EUrologus további kérdésére Bóka János elismerte, hogy sem az Európai Bíróság tavaly júniusi, Magyarországra nagyon komoly pénzügyi kötelezettséget rovó ítélete, sem pedig a befagyasztott források terén nincs előrelépés. Bár tavaly Bóka tárgyalásokat folytatott a volt belügyi biztossal arról, hogyan tehetné Magyarország EU-konformmá a menekültügyi szabályozását, és hogyan kerülhetne ezáltal ki a napi egymillió eurós büntetés alól, ezek a tárgyalások nem hoztak eredményt, és a magyar szabályozás sem változott. Emiatt a 200 millió eurós alapbüntetéssel együtt mára már több mint 400 millió eurósra hízott az adósság, amelynek nagy részét már visszatartották a Magyarországnak egyébként járó forrásokból.

És ugyancsak nem történik semmi a befagyasztott forrásokkal, ami mintegy 18 milliárd euró elmaradását jelenti. Ennek nagyobb részét, 10 milliárd eurót másfél éven belül fel is kellene használni. Ezek a pénzek a korrupcióellenes intézkedések hiányosságai miatt nem érhetők el.

Bóka emlékeztetett arra, hogy Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter bejelentése alapján az uniós forrásokból kizárt, közalapítványi formában működő egyetemek ügyében Magyarország beperli az Európai Bizottságot. Egyébiránt pedig biztosított, hogy a magyar kormány minden jogi és politikai eszközt megragad, hogy az országot megillető forrásokhoz hozzájusson.

Nyitókép: Bóka János az EU-ügyi miniszterek tanácskozásán. Fotó: Európai Tanács

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!